Četvrtak 19.05.2016.
17:39
Đ. Barović - Vesti

Skrštenih ruku ne treba da sedimo!

A. Čukić
Štit ne preti Srbiji: General Radovan Radinović

Sagovornici "Vesti" jedino se slažu u oceni da postavljanje raketnog štita u Rumuniji neće značajnije da promeni geostrateški, ali i vojni položaj Srbije u Evropi.

- Mada je u ovom trenutku otvoreni sukob NATO i SAD sa Rusijom u domenu fikcije, ukoliko do njega dođe, i Rumunija i Poljska moraju biti svesne da će delovi država u kojima je instaliran antiraketni štit biti sravnjeni sa zemljom. Zbog blizine granice, Srbija bi u toj situaciji bila kolateralna šteta. Međutim, na stranu ovaj, teorijski jako teško ostvariv scenario, gomilanje naoružanja na granicama za Srbiju je bez dileme bezbednosni izazov na koji mora da odgovori - smatra pukovnik u penziji i profesor Fakulteta za bezbednost, Milan Mijalkovski i dodaje:

- Ovde je jedino pitanje da li bi Srbija trebalo da napusti koncept vojne neutralnosti s obzirom da će biti okružena zemljama, članicama NATO. Ne prihvatam tezu da bi zbog toga morali da se negde svrstamo, jer u krajnjem slučaju i savez sa NATO nam ne daje nikakvu bezbednosnu garanciju.

Za generala Radovana Radinovića, člana Upravnog odbora Beogradskog foruma za svet ravnopravnih, vojni odgovor Srbije u novonastaloj situaciji treba da bude potpuno "relaksiranje odnosa sa susedima".

- Raketni štit u Rumuniji nije efektiva za vođenje ratova na Balkanu, pa otuda u praktičnom smislu Srbija nema razloga za brigu. Međutim, ta činjenica će dati vetar u leđa onima koji tvrde da Srbija mora napustiti princip vojne neutralnosti, a suštinski to zavisi samo od nas. Zato je jako bitno da se etabliramo kao miroljubiva zemlja. To ne znači da treba da potcenjujemo vojne efektive u okruženju ili da obnavljamo ili osavremenjavamo naše naoružanje i vojnu tehniku uvereni da ćemo tako biti sposobni da se suprotstavimo NATO. To je nemoguće. Ali, moguće je sa modernom tehnikom i ljudstvom odvratiti svaku pretnju suseda ili regiona - kaže Radinović.

Vojni analitičar Aleksandar Radić tvrdi upravo suprotno, da je zbog NATO okruženja, jasno da Srbija ne može da opstane sa idejom o neutralnosti.

Neutralni samo u miru

General Radinović ističe da insistiranje na vojnoj neutralnosti u miru, ne znači da u ratu ne bismo birali svoje saveznike.
- Naprotiv, u ratu treba imati saveznike, ali se ne treba ugovorima obavezivati na bilo šta. Dovoljno je da damo garanciju da smo u stanju da branimo i odbranimo sopstvenu teritoriju, dakle, da smo respektabilan potencijalni ratni saveznik - naglašava Radinović.

- Vojna neutralnost u situaciji kada smo okruženi NATO je neodrživa. Ali, ovde je ključno pitanje ne šta je interes velikih sila, već šta je srpski interes, šta mi zapravo želimo da zaštitimo, a naš izvor problema je nerešeno funkcionisanje BiH sa svim nepredvidljivostima koje takva situacija može da izazove, i Kosovo kao već "tradicionalni problem" koji sputava Srbiju u definisanju njene pozicije ka Zapadu - ocenjuje Radić.

2024 © - Vesti online