"EU je izgrađena na krvi bivše Jugoslavije"
Unija je, kako je rekao Džonson u intervjuu za "Sandej telegraf", projekat stvoren sa idejom da mekim sredstvima omogući "Evropu pod jednom vlašću", ono što nije pošlo za rukom raznim osvajačima, od Rimljana, preko Napoleona, do Hitlera.
Pavić napominje da je uvek postojao britanski strah od dominacije neke sile na evropskom kontinentu. To je u poslednjih 150 godina obično bila Nemačka, a sada, smatra on, tako deluje Evropska unija.
- Ona ne samo da se širi sve vreme, nije stvar u tome, nego u načinu na koji to radi. To je možda u početku delovalo kao demokratski izbor, ali to odavno više nije tako - smatra Pavić i dodaje:
Pročitajte još:
* "Politika EU je poput politike Hitlera"
* Britanski ministar u panici: Izađimo iz EU, dolaze Srbi, Crnogorci, Turci...
* Finasijski stručnjaci: Ako Britanija napusti EU, u Srbiji je spas
- Propagandna kampanja EU da Evropa nema alternativu nije samo naš specijalitet i govori o tome da ona nije zbir demokratskih država koje se udružuju po demokratskoj volji naroda. Ne, to je četvrti rajh u rukavicama, slično onom što je rekao Boris Džonson. Sve ukazuje ka tome.
Nastanak EU
Na ocenu Džonsonovih političkih protivnika da je on izgubio "moralni kodeks" kada smatra da EU sledi Hitlera, analitičar Centra za strateške alternative kaže da ne zna o kakvom moralnom kodeksu može da se priča, podsećajući kako je nastala EU i kako se došlo do Mastrihtskog sporazuma 1992. godine.
- Nemačka je, praktično, ucenila glavne zapadnoevropske države, na prvom mestu Francusku i Veliku Britaniju, da će potpisati Mastrihtski sporazum samo pod uslovom da se omogući jednostrano priznavanje Slovenije i Hrvatske. Znači, sadašnja EU je praktično izgrađena na krvi bivše Jugoslavije. Da ne spominjemo referendume o daljem širenju EU i o Lisabonskom sporazumu, gde su Danci i Irci morali da glasaju dva puta dok nisu glasali onako kako se dopada neizabranim elitama u Briselu - napominje Pavić.
Na pitanje kojim putem će se dalje kretati EU čije je menjanje iznudila što ekonomska, što migrantska kriza, Pavić kaže da je jedna mogućnost da kriza bude korišćena da se napravi superdržava, tako što će odgovor biti militarizacija. To, kako naglašava, znači učvršćivanje i odbranu spoljnih granica EU, što se ne može bez vojske.