Subota 07.05.2016.
18:00
D. Dekić - Vesti

Vučiću izmiču crveni tepih?

Tanjug
Šta mu je rekao ambasador u četiri oka: Kajl Skot i Aleksandar Vučić

Da premijer Aleksandar Vučić vlada sve autoritarnije, smatra švajcarski "Noje cirher cajtung", ukazujući da on svako načinjanje vlasti vidi kao pretnju protiv koje je spreman da upotrebi i nedemokratska sredstva.

Propali planovi vlasti

"Vlada pokušava da svim sredstvima poboljša svoj rezultat. Pokušaj Aleksandra Vučića da novim izborima učvrsti vlast u Srbiji propao je i sada njegova stranka pokušava da opoziciju diskredituje optužbama", objavio je dnevnik "Noje cirher cajtung" ukazujući da je Vučić raspisao prevremene izbore da bi povećao skupštinsku većinu i moć.

U tekstu "Zašto izbori u Srbiji nisu razlog za radovanje", "Forin polisi" koji slovi za časopis od uticaja na spoljnu politiku Vašingtona, poručuje Briselu da je vreme da se urazumi i shvati da "oportunistički populista" teško da može da povede građane Srbije u EU.

Vrlo uticajni sajt Politiko je uoči srpskih izbora zapitao da li je Vučić "modernizator ili čvrstorukaš, ili oboje", da bi analizirajući rezultate, primetio da rast moći srpskog premijera "izaziva sve veća strahovanja od autoritarizma". Podsećaju na gušenje medijskih sloboda, partokratiju, potkopavanje pravne države, bogaćenje unutrašnjeg kruga partijskih biznismena i izborne manipulacije.

Za razliku od mišljenja tih medija kao odraza pluralističkog društva, prema oceni analitičara Nikole Tanasića, politika Zapada prema srpskoj vlasti za sada nije promenjenja.

- Sudeći prema čestitkama Vučiću za izbornu pobedu, među kojima su i protokolarne, ali i pohvalne zbog prozapadne politike srpske vlasti, jasno je očekivanje da Srbija sa tim kursom nastavi i takav njen pravac će imati podršku. Naravno, osim nastavka pregovora o Kosovu, stavlja se do znanja da približavanje EU treba da prati udaljavanje od Rusije - pojašnjava Tanasić za "Vesti" najvažnije zadatke na čije ispunjavanje Zapad računa.

Naš sagovornik je mišljenja da je međunarodnim moćnicima važniji spoljnopolitički kurs Srbije od onog na unutrašnjem planu.

- Osnovni utisak je da Zapad srpsku vladu vidi kao instrument za ostvarenje svoje političke volje po pitanju Kosmeta i odnosa sa Rusijom, gde očekuje oštar rez u međusobnim odnosima Beograda i Moskve i vršiće pritisak ukoliko do toga ne dođe - smatra Tanasić.

U medijima bliskim srpskoj vladi se TV N1 optužuje da je "američka", ali zauzvrat opomene Srbiji su za gušenje medijskih sloboda stigle su i sa dodele godišnjih nagrada za istraživačko novinarstvo koje organizuje Nezavisno udruženje novinara Srbije uz podršku Ambasade SAD.

Možda hladan tuš za SNS jeste činjenica da je sajt KRIK nagrađen za tekst o 24 stana u posedu gradonačelnika Beograda Siniše Malog, iako su tu informaciju demantovali i Mali i Vučić. Ambasador SAD Kajl Skot na svečanosti je poručio da se mora posvetiti istini bez obzira na to koliko je nepovoljna za one koji drže poluge moći.

- Nažalost, hrabri novinari su često izloženi pritisku, pretnjama, pa čak i nasilju. Pretnja slobodi medija se ne može i ne sme tolerisati - istakao je ambasador podsetivši da SAD doprinose i pomažu razvoj medija u Srbiji.

Ustupci Kosovu, hladan tuš Srbiji

Iz međunarodnih institucija stigla su dva hladna tuša za Srbiju, prijem Kosova u UEFA i čašćenje Prištine viznom liberalizacijom. Nikola Tanasić smatra da je to više kretanje Kosova zacrtanim međunarodnim tokom nego poruka Beogradu.
- Članstvo u UEFA je bolan nastavak ulaska Kosova u međunarodne, prvenstveno sportske institucije, a bezvizni režim pokušaj EU da stabilizuje prištinsku vlast - smatra Tanasić.

Da je Zapad često slao protivurečne signale ovdašnjim vlastima i vođama, ukazuje za "Vesti", politički sociolog Zoran Stojiljković.

- Nije se kod nas Zapad proslavio intervencijama. Setimo se da je Slobodan Milošević bio 90-ih mirotvorac, pa onda balkanski kasapin. Vučić je posle dolaska na vlast dobio međunarodnu podršku, pa se sad šalju neki signali s optužbama za autoritativnost. Mislim da je njihova poruka "isporuči nam rezultate koje tražimo, a da ne narušiš minimum demokratije" - ocenio je Stojiljković.

Neiskren prema EU

"Neprihvatljivo je da dok je Vučić kooperativan što se tiče Kosova, EU okreće glavu od svega što radi na unutrašnjem planu. Okretanje glave se pre svega odnosi na preuzimanje kontrole nad medijima i institucijama. Imajući u vidu njegovo antidemokratsko ponašanje, nije verovatno da je Vučićeva podrška pristupanju EU zasnovana na istinskom poštovanju evropskih vrednosti i vladavine prava. Umesto toga njega treba posmatrati kao oportunistu koga malo šta interesuje osim očuvanja sopstvene vlasti", navodi su teksta američkog "Forin polisija" koji je našoj redakciji dostavio pokret Dosta je bilo Saše Radulovića.

 

2024 © - Vesti online