Četvrtak 21.04.2016.
05:00
J. Arsenović - Vesti

Štiti zločince, a smeta joj Šešelj

Reuters
Izgubila kompas: Kolinda Grabar Kitarović

Iako je oslobađajuća presuda odluka prvostepenog veća Haškog suda, predsednica Hrvatske se žali i na Republiku Srbiju.

"Očekujemo ne samo da Srbija u potpunosti sarađuje s MKSJ, nego i da se prestane ignorisati činjenica da se prema svedocima u slučaju Šešelj postupalo na nedopušten način i u meri da je MKSJ našao potrebnim podići optužnicu protiv za to odgovornih", napisala je ona.

Zanimljivo da pismo hrvatske predsednice dolazi u vreme kada već nedeljama, ne samo Srbi, Jevreji i antifašisti, već i ambasadori zapadnoevropskih zemalja, ukazuju na ustašizaciju hrvatskog društva, uz prećutnu saglasnost ili čak podsticaj desničarske vlade u Zagrebu.

I ambasadori zabrinuti

Italijanski dnevnik "Pikolo" piše da među stranim diplomatama u Hrvatskoj vlada "nelagodnost i zabrinutost" zbog odlučnosti za nastavkom nacionalističke struje, kao i odlukom da ministar kulture Zlatko Hasanbegović, inače istoričar koji relativizuje zločinački karakter NDH, ostane na toj poziciji. Podseća se i da je austrijski ambasador bio s diplomatima koji su otišli u Jasenovac organizaciji Jevrejske zajednice, a da su svoje predstavnike poslali i Izrael, Kanada, SAD, Francuska i Nemačka, izražavajući "nezadovoljstvo zbog klime podsticanja revitalizacije ustaštva u Hrvatskoj".

Predsednik Asocijacije izbeglica Srba iz Hrvatske Milojko Budimir kaže da se hrvatska "opsednutost srpskim faktorom" najbolje ogleda u neprimerenom pismu Kolinde Grabar-Kitarović, za koje kaže da je u najmanju ruku ironično "posebno ako se zna da Zagreb ništa ne čini da bi procesuirao odgovorne za zločine nad Srbima u ratu devedesetih".

- To je neprimereno, cinično... uopšte, teško je naći adekvatne reči. Posebno smo osetljivi mi Srbi iz Hrvatske na činjenicu da je Haški tribunal nakon prvostepene presude Anti Gotovini na 26, a Mladenu Markaču na 18 godina njih dvojicu oslobodio - dodaje Budimir.

Tanjug

Vulgarna izjava

Lider SRS Vojislav Šešelj nije direktno odgovorio na pismo hrvatske predsednice, ali je u svom maniru za jedne beogradske novine rekao da će u petak stići kod nje i da će joj "ispuniti najveću želju - škripaće kreveti".
Osim Ban Ki Munu, pismo je upućeno predsedniku Generalne skupštine, predsedavajućem Saveta bezbednosti, a biće dostavljeno i svim državama članicama UN.

Prema njegovim rečima, Srbi nisu imali kome da pišu nego su svoju tugu i ljudsko razočaranje usmerili na molitvu, davajući pomen svojim žrtvama u crkvama i na parastosima.

Sve je poduži spisak događaja u Hrvatskoj gde se veliča NDH, njeni simboli, uzvikuju parole pod kojima je na stotine hiljada nevinih civila Srba, Jevreja i Roma ubijeno. Zbog narastajuće relativizacije zločina iz Drugog svetskog rata, Jevreji, Srbi i antifašisti ove godine u znak protesta su bojkotovali državnu komemoraciju žrtvama zloglasnog ustaškog logora u Jasenovcu. Prostor i to u obrazovnim institucijama se daje jednom javno deklarisanom srbomrscu i fašisti Marku Perkoviću Tompsonu, koji je na tribini đacima puštao pesmu sa rečima pretnje Srbima.

Hrvatsko Ministarstvo nauke i obrazovanja se već danima tim povodom nije oglasilo. Iz Katoličke škole u Šibeniku, u kojoj se susret Tompsona s decom dogodio, tvrde da je on "zaobilazio politiku u širokom luku", dok ombudsmanka za decu Ivana Milas Klarić za portal Index
kaže da, ako je ta tribina zaista bila iskorišćena za širenje govora mržnje, onda to "svakako nije prihvatljivo i školu treba upozoriti da ubuduće spreči takve incidente".

2024 © - Vesti online