Bez Trepče Srbi kao bez hleba
Priština tretira Trepču isključivo kao imovinu Kosova i želi da "tu stvar" reši bez uplitanja Srba sa severa, Srpske liste, Beograda i Brisela.
Beograd takav stav ocenjuje kao potpuno neprihvatljiv.
- O sudbini Trepče ne mogu da odlučuju nikakve komisije, već njeni poverioci, a to su firme u vlasništvu države Srbije koja je većinski vlasnik Kombinata Trepča - naglašava Marko Đurić, šef Kancelarije za KiM. On podseća i da su ležišta rude olova i cinka, posebno na severu na teritoriji centralne Srbije.
- Ne želim da učestvujem u toj komisiji ukoliko u njoj nema predstavnika rukovodstva Trepče iz Zvečana, sindikata, akademske zajednice i ukoliko se odluke ne donose konsenzusom. I koalicionim sporazumom predviđeno je da srpska zajednica ima odlučujući glas kada je u pitanju imovina u sredinama sa većinskim srpskim stanovništvom - ističe Ljubomir Marić i traži da se sudbina Trepče rešava u Briselu.
Pročitajte još:
* Tači: Ne izjednačavajte zločine Miloševića sa zločinima Albanaca iz osvete
* Izborom Tačija za predsednika, Kosovu preti haos i anarhija
* Novi inicidenti na KiM: Manijaci jurili automobil sa Srbima
Rudari u Flotaciji Kopaonik strahuju da će upravo u Briselu izgubiti Trepču, jer su tamo do sada sve izgubili.
- Bojimo se da nas vlast u Beogradu polako priprema da nas, poput policije, pravosuđa i civilne zaštite, isporuči Prištini. Ako se to dogodi, biće ugrožen posao 600 Srba koji sada rade u rudnicima Belo brdo i Crnac i Flotaciji Kopaonik u Leposaviću i hrane oko 2.000 srpskih duša na severu - kaže srpski rudar iz Leposavića.
Bez obzira što Topionica u Zvečanu godinama ne radi, ruda se kopa i izvozi olovo-cinkani koncentrat.
Bogatstvo
Podzemni kopovi rudnika Belo brdo i Crnac ulaze duboko na teritoriju centralne Srbije (Kopaonik i Rogozna) i deo su "žice" koja, osim olova i cinka, ima i ogromne količine rude bakra, srebra i zlata. Za ova dva rudnika, trenutno zatvorene rudnike Koporić i Žuta prla na kosovskom delu Kopaoniku i ogromne i još neiskorišćene rezerve rude bakra na Rogozni(granica Srbije i Kosova) zainteresovano je i više stranih kompanija. U okviru Trepče postojalo je još nekoliko rudnika južno od Ibra koje sada kontroliše Priština.
- Vlada Kosova želi da nam otme rudnike, ostavi nas bez posla i natera nas da odemo. Džaba nam svaki otpor ako nas Beograd radi sprovođenja Briselskog sporazuma pusti niz vodu. Nisam siguran i da je kuknjava za Trepčom koja dolazi iz Beograda iskrena - kaže rudar Belog brda.
Pita se i opština
Predsednik opštine Leposavić Dragan Jablanović kaže da su rudnici Belo brdo i Crnac i Flotacija Kopaonik okosnica privrede ove opštine.
- Srbija je u njih godinama ulagala ogromna sredstva,
vlasništvo nad Trepčom ne može se utvrđivati bez učešća Srbije, lokalne samouprave u Leposaviću i zaposlenih u ovdašnjim rudnicima - kaže Jablanović.