Zašto ruska baza ostaje u Siriji?
Prošle nedelje, na sastanku sa vojnicima koji učestvuju u kampanji u Siriji, predsednik Rusije Vladimir Putin rekao da je broj borbenih letova ruskih Vazdušno–kosmičkih snaga smanjen sa 60 do 80 na najviše 20 dnevno. Putin je naglasio da će ostatak trupa biti u stanju da ostvari zadate aktivnosti u regionu, prenose ruski mediji.
Formacija taktičkih bombardera Su-24, koja ima između 9 i 12 aviona, ostaće na dužnosti u Siriji. Tokom glavne faze kampanje, ti avioni su obavili najviše vazdušnih napada.
Najnoviji lovci Su–30 i Su–35 ostaće na aerodromu Hmejmim kao vazdušna zaštita, rekao je izvor iz Ministarstva odbrane ruskim medijima. Izvor blizak ruskoj vojnoj komandi potvrdio je da će lovci četvrte generacije Su-35 ostati u bazi. Moskva će u Siriji takođe zadržati svoj sistem protivvazdušne zaštite, navode mediji.
- Oni će biti na borbenoj dužnosti u Siriji i biće upotrebljeni protiv svih ciljeva koji predstavljaju pretnju ruskim snagama - rekao je Putin. Prema njegovim rečima, S-400 srednjeg i dugog dometa i složeni sistem vazdušne odbrane "Pancir-S1" ostaće na dužnosti u Siriji.
- Sva tri aviona su u stanju da izvrše vazdušne napade na teroriste. Ali, Su-24 nije namenjen za borbu, za to je potrebna podrška mlaznih lovaca - smatra ekspert za vojna pitanja Viktor Litovkin, a prenose ruski mediji.
- Pored aviona, sirijski vazdušni prostor i vazdušnu bazu Hmejmim takođe će štititi i sistem protivvazdušne odbrane S-400. Moglo bi da dođe do tri iznenadne pretnje - iz Turske, Izraela i SAD - pretpostavlja ovaj ruski ekspert.
Stručnjaci se slažu da će ostatak ruskih snaga u Siriji biti dovoljan za ispunjenje trenutnih ciljeva.
- Usred primirja smo, što nam govori da je smanjen intenzitet borbe. To je razlog zašto se ruske snage u Siriji racionalizuju - zaključuje Litovkin, a prenose ruski mediji.