"Da li je Iran pravi razlog za povlačenje ruske vojske iz Sirije"?
Ruski analitičar Gevorg Mirzajan izneo je nekoliko pretpostavki o mogućim razlozima koji su naterali Vladimira Putina da naredi postepeno povlačenje ruske vojske iz Sirije. Najrealnijom smatra uticaj Irana na događaje u ovoj ratom razorenoj zemlji.
"Ruska misija nije ispunjena"
- Zaista je oslobođeno preko 400 naselja, 10.000 kvadratnih kilometara, ali Islamska država nije likvidirana, nisu likvidirani teroristi koji mogu da se vrate u Rusiju... Dakle, misija nije ispunjena - smatra Mirzajan, a prenose ruski mediji.
Kao jednu od pretpostavki za povlačenje ruske vojske on iznosi nedavno obaranje sirijskog MiG-21. Znači li to da su Saudijci naoružali teroriste prenosnim protivavionskim raketama? A šta ako počnu da obaraju ruske avione, postavlja pitanje ovaj ekspert. Ali, tu verziju i on sam odbacuje kao malo verovatnu. Slično oružje može da se koristi i protiv američke avijacije, a to bi značilo da su Saudijci ipak "raskrstili" sa SAD-om, smatra Mirzajan.
Druga pretpostavka: turski ultimatum. Nakon još jednog terorističkog napada u Ankari, Erdogan upozorava Kremlj da će turska vojska upasti u Sirijski Kurdistan, da je, štaviše, spremna za sukob sa Rusijom.
- Ova verzija ima neku logiku, pa čak i koristi Rusiji. Ako Putin povuče vojsku, makar pritom i pokazao mini-kukavičluk (što i nije tako strašno, jer Arapi veoma često menjaju mišljenje), on ukucava poslednji ekser u sanduk Turske pod rukovodstvom Erdogana. I ne samo to, zaoštravaju se odnosi Turske i SAD - analizira ovaj ruski stručnjak.
"Vaspitna mera je najrealnija"
Ipak i ta se verzija Mirzajanu čini neizvodljivom i pre svega zbog toga što, kako on smatra, Rusiji nije potreban krah i teritorijalna dezintegracija Turske.
- Moskva odlično shvata do čega može dovesti slaba, a stoga i agresivna Ankara, kako se to može odraziti na Bliski istok i Kavkaz. Zato Rusija mora da sačuva Tursku od samouništenja - tvrdi Gevorg Mirzajan, a prenose ruski mediji.
Ipak, za ovog ruskog analitičara, najrealnija je tzv. "vaspitna mera".
- Moskva je više očekivala od Teherana, a pobeda u Siriji je potrebnija Iranu nego Rusiji. Jer, radi se o očuvanju iranskog uticaja u Levantu i opstanku Hezbolaha. Umesto da ratuje u Siriji, Iran potpisuje ugovore vredne desetine milijardi dolara sa evropskim kompanijama. A Rusiji nije u stanju ni da isplati isporučene rakete S-300 - zaključuje Mizarjan, a prenose ruski mediji.