Rusija povećala prodaju oružja nakon dejstava u Siriji
Rusija želi da enormnim povećanjem prodaje oružja kompenzuje pad cena nafte, a to i postiže jer poseduje naoružanje koje je provjereno u realnim borbenim dejstvima.
Osim, već čuvenog, protivvazdušnog sistema S-400 i nešto starije verzije S-300, potencijalni kupci u svojim redovima najviše žele ruski taktički bombarder Su-34. Ovaj bombarder je glavna snaga ruske avijacije na sirijskom frontu.
Pročitajte još:
* Rusija: Turska leči i prebacuje džihadiste u Siriju
* Irački borci napuštaju Amere, prelaze na stranu Asada i Rusije
Opremljen je najsavremenijim sistemima za otkrivanje cilja i navođenje. Bombarduje položaje neprijatelja u horizontalnom letu i pri tome je neuhvatljiv za prenosne pritvavionske raketne sisteme koje teroristi obično posjeduju. Posmatrači i stručnjaci navode da "Su-34" ne ostavlja "kamen na kamenu" nakon udara na terorističke kampove i njihovu infrastrukturu.
Na velikoj ceni je i "Vladimir: T-90A" - borbeni tenk ruske vojske. Taj model sada poseduje sirijska vojska i pomoću njega desetkuje teroriste u neposrednim okršajima. Tenk je opremljen moćnim prednjim oklopom i savremenim uređajima, na primer sistemom optičko-elektronskog ometanja protivtenkovskih raketa "Štora 1" i sistemom daljinskog aktiviranja protivtenkovskih projektila "Ajnet".
Spržena pustinja
U samom vrhu oružja koje žele potencijalni kupci jeste "TOS-1A - Solncepek", odnosno sistem plotunske vatre koji spaljuje sve na svom putu. Ovo oružje je korišćeno u dva borbena konflikta - u Siriji i Iraku. Od "Solncepeka" nije moguće pobeći a ne pomaže ni sakrivanje u skloništima. Kako navode stručnjaci na osnovu viđenog na frontu, posle eksplozija termobaričnih projektila sistema "Solncepek" na otvorenom terenu ostaje spržena pustinja površine nekoliko hiljada kvadratnih metara.
Na velikoj ceni su i jurišni helikopteri "Mi-28N". Oni automatskim topovima i navođenim raketama bukvalno satiru položaje terorista blizu Latakije, u kojoj se nalazi baza ruskih Vazdušno-kosmičkih snaga u Siriji. Iračko vazduhoplovstvo je već kupilo "Mi-28N". Oni pripremaju zasede pripadnicima Islamske države u blizini Bagdada.
Ovaj helikopter je okretan, ima odlične manevarske mogućnosti i nemoguće ga je nanišaniti jer se veoma dobro kreće. Teško ga je gađati i iz prenosivih protivvazdušnih raketnih sistema jer "Mi-28N" ima savršen sistem ometanja.