Utorak 09.02.2016.
11:39
Vestionline

Američki lobisti kreiraju evropske zakone

Reuters
Sporazumi u interesu bogataša, a ne naroda

Maks Bank iz firme Lobi kontrol, koja se bavi razotkrivanjem uticaja različitih lobističkih grupa na politike država, tvrdi da "visoki čelnici američkih kompanija, lobisti, od sredine 1990-ih godina imaju ogroman uticaj na donošenje zakona u Evropskoj uniji".

Prema studiji koju je ova kompanija objavila, američke firme koriste trgovinske razgovore da bi blokirale zakone EU i pre nego što oni budu doneti.

"Obostrana korist evropskih i američkih firmi"

Kao primere američkog uticaja, Bank navodi predlog zakona EU o regulaciji otrovnog elektronskog otpada, manjak nadzora nad osiguravajućom kućom AIG pred ekonomsku krizu 2008. godine i sporazum Safe Harbor, koji je omogućio američkim kompanijama da se ne drže pravila za zaštitu bezbednosnih podataka.

Na pitanje na koje načine američke firme konkretno mogu da utiču na donošenje zakona, Bank je odgovorio da one to rade putem različitih lobističkih platformi.

Maks Bank tvrdi da su EU i SAD sredinom 90-ih počele da sarađuju putem različitih sporazuma i da od tada američke firme uspevaju da odlože donošenje zakona u EU ili da ih čak blokiraju.

"Mora da se stane na kraj američkom uticaju"

- Ovi dijalozi su do sada bili neformalni, ali bi potpisivanjem sporazuma o Transatlantskom trgovinskom i investicionom partnerstvu (TTIP) postali formalni. "Tajni pregovori" o TTIP-u, koji se dešavaju iza kulisa, multinacionalnim kompanijama ostavljaju veliki prostor za uticaj - tvrdi ovaj stručnjak.

- Jedini način da se eliminiše uticaj američkih kompanija na zakonodavstvo EU jeste blokiranje sporazuma TTIP. Tome mora da se stane na kraj - zaključuje Maks Bank.

2024 © - Vesti online