Strah nad Nemačkom: Luftvafe juri fantomske teroriste
Sve je veća opasnost od terorističkih napada
U protekle tri godine, šest puta je posumnjano da su teroristi oteli putničke avione u Nemačkoj - uz mogućnost da ih upotrebe kao oružje. Veza između kontrole leta i pilota tih aviona bila je prekinuta duže od 20 minuta i posade aviona nisu reagovale na pozive sa zemlje. To je značilo uzbunu za presretačke timove Nemačkog ratnog vazduhoplovstva koji su stacionirani u Nojburgu (Bavarska) i Vitmundu (Donja Saksonija).
Ti timovi su u stalnoj pripravnosti. Kada Nacionalni centar za bezbednost vazdušnog prostora, čiji rad koordiniraju federalna policija, Bundesver i kontrola leta, oglasi uzbunu, timovi poleću. Prema informacijama državnog sekretara u Ministarstvu odbrane, tokom 2015. je bilo 18 takvih uzbuna. Ako se računa i angažovanje savezničkih timova iz susednih zemalja, onda ih je bilo ukupno 42.
Sada su se povećali nervoza i strah da teroristički napad možda neće biti otkriven na vreme. U slučaju da se obistini pretpostavka da je u određenom slučaju reč o terorističkom napadu, komanda se sa NATO prebacuje na državne organe.
Adrenalin protiv ektremista
U slučaju uzbune, piloti Luftvafe moraju da polete za najviše 15 minuta. Već prema stepenu uzbune, do rulanja aviona po pisti može da prođe i samo deset minuta. Za najviše 30 minuta, piloti Jurofajtera mogu da stignu do svake tačke u Nemačkoj koju bi mogli da prelete sumnjivi avioni.
Pomenuti slučajevi ispostavili su se kao lažne uzbune - radilo se uglavnom o greškama pilota putničkih aviona. Neki su imali tehničke probleme, a bilo je i onih koji su gubili orijentaciju. Takve avione su nemački Jurofajteri pratili do razjašnjenja situacije, a bilo je slučajeva kada su ih i sprovodili do nekih aerodroma.
Da bi se takve akcije odvijale rutinski, svake godine se simuliraju i po hiljadu puta.
Obaranje civilnog aviona?
Signal za uzbunu daje inspektor Luftvafe koji je nadležni zapovednik snaga Nacionalne vazdušne odbrane. U slučaju eskalacije, komandu preuzima ministar(ka) odbrane. To je sve propisima regulisano do detalja. Ono što nije regulisano, jeste pitanje koje je čak i Ustavni sud ostavio otvorenim: da li presretači smeju da obore civilni putnički avion da bi tako otklonili opasnost za stanovništvo na tlu?
Oko ove izuzetno osetljive teme spore se poslanici, a ministarstvo nije dalo zadovoljavajuće objašnjenje, pa ostaje samo da se nadamo da do takve situacije neće doći.