Nedelja 20.12.2015.
21:35
Vestionline, Gazeta, Nezavisne novine

Ovo su ruske vojne baze u svetu

Reuters
Ruske vojne baze - tema dana

Takođe, NATO u poslednjih nekoliko meseci spekuliše o ruskom potencijalu za izgradnju nove vazdušne baze u susednoj Belorusiji, a glasine su se utišale tokom ove nedelje kada su ruski i beloruski zvaničnici saopštili da to pitanje nije razmatrano i da možda još dugo neće biti tema razgovora.

Ruski vojni objekti u inostranstvu, prema ruskom portalu "Gazeta" pretežno se nalaze na teritoriji bivšeg SSSR-a. To su uglavnom vazdušne baze, sistemi protivvazdušne odbrane, kao i sistemi za praćenje situacije u svemiru.

Prema podacima Ministarstva odbrane, ukupna površina ovih objekata iznosi više od 700.000 hektara, uključujući i vodu u jezeru Isik Kul, najvećem jezeru u Kirgiziji.

Posle referenduma na Krimu, kada je prošle godine poluostrvo ponovo pripojeno Rusiji, ruske oružane snage su preuzele kontrolu nad svim objektima ruske Crnomorske flote. Osim toga, vojska ponovo upravlja radarskom stanicom Dnjepar u Sevastopolju (koja će nakon modernizacije opet biti u funkciji sledeće godine), kao i kosmičko-komunikacionim sistemom "Pluton" u Evpatoriji na Krimu (takođe u procesu modernizacije).

Ruski vojni objekti u inostranstvu koji imaju status vojnih baza nalaze se u Belorusiji, Kazahstanu, Tadžikistanu, Jermeniji i Kirgistanu, kao i u Siriji i Vijetnamu, Gruziji,  Moldaviji, Južnoj Osetiji, Abhaziji i Pridnjestrovlju.

Najviše pažnje danas, međutim, upravo privlače ruske vojne baze u inostranstvu.

"Gazeta" podseća da se (trenutno najaktuelnija) avio-baza Hmejmim nalazi u Siriji u severozapadnoj provinciji Latakija. Kontingent ruske avijacije se od nedavno bori protiv terorista  u toj zemlji. Zakonski, ističe portal, baza ne pripada Rusiji, ali je njena vojska aktivno koristi, dok je 600 ruskih pomorskih pešadinaca obezbeđuje.

Rusija u Siriji u gradu Tartusu takođe ima objekte koje koristi za popravke i pružanje logističke pomoći. Jedini ruski mornarički logistički centar na Mediteranu, objekat u Tartusu, održavaju civilni izvođači, a veruje se da ga čuvaju i dva voda pomorske pešadije.

"Zanimljivo je", ističe "Gazeta", "da je početkom 2015. sirijski predsednik Bašar el Asad rekao da mu ne bi smetalo da Rusija pretvori logistički objekat u Tartusu u punopravnu vojnu bazu. Za sada, Rusija nije potvrdila da ima ikakve planove da promeni status ovog objekta“.

2025 © - Vesti online