Četvrtak 17.12.2015.
00:30
Srna

Zelena salata opasnija od slanine

pixabay.com
Jedite meso a ne saltu i čuvajte prirodu

Nova studija ukazuje da je zdrav način ishrane, sa više voća i povrća, gori i ima teže posledice što se tiče globalnog zagrevanja od ishrane koja uključuje meso.

U studiji naučnika sa Univerziteta Karnegi Melon, upoređene su emisije gasa nastale prilikom proizvodnje 1.000 kalorija različite hrane.

- Konzumiranje zelene salate tri puta je gore u smislu emisija gasova koji stvaraju efekat staklene bašte nego konzumiranje slanine - kaže profesor Pol Fišbek, jedan od autora studije.

Zelena salata ima veoma nizak procenat kalorija, pa je potrebna veća količina da bi se čovek približio unosu kalorija u ravni dva režnja slanine.

Emisije gasova koji stvaraju efekat staklene bašte prilikom proizvodnje svinjetine tri puta su niže po kaloriji od emisija koje se oslobađaju prilikom proizvodnje salate.  

Emisije nastale prilikom transporta zelene salate su daleko veće od onih nastalih prilikom transporta svinjetine. Takođe, salata ponekad i ne stigne  na sto, a hrana kao otpad opet povećava emisije.

Drugo povrće "stoji" daleko bolje od zelene salate, pa proizvodnja kupusa  rezultuje petinom oslobođenih emisija u poređenju sa proizvodnjom svinjetine po kaloriji, a tokom uzgoja brokolija oslobodi se upola manje emisija.

Za govedinu i jagnjetinu emituje se daleko više emisija od svinjetine ili piletine, a govedina je gora za emisije od zelene salate, rekao je Fišbek.

Prelazak na uravnoteženu ishranu, koju zagovaraju američki stručnjaci, uključujući više voća, povrća, mlečih proizvoda i morskih plodova, dovodi do povećanja za šest odsto emisija gasova koji stvaraju efekat staklene bašte u poređenju sa ishranom koja sada preovladava u SAD, a kojom dominira meso.

2024 © - Vesti online