Četvrtak 26.11.2015.
04:11
M. T. - Vesti

Meron potpisao: Lazarević slobodan!

Reuters
Konačno se vraća kući: General Vladimir Lazarević

General Vladimir Lazarević se dobrovoljno predao 3. februara 2005. godine, pošto je početkom januara iste godine zvanično objavljena optužnica protiv njega za navodne, ali nikada kasnije dokazane zločine na Kosovu i Metohiji. Posle suđenja koje je trajalo do 29. februara 2009. godine sud je srpskom generalu izrekao kaznu od 15 godina zatvora. Vladimir Lazarević i njegovi branioci žalili su se na takvu presudu Tribunala i 23. januara 2014. godine i kazna je smanjena za 12 meseci.

- Srećni smo što je živ i što smo dočekali za nas najradosniju vest. Jedva čekamo da Vlada dođe - rekla je za "Vesti" Olga Lazarević na zvaničnu potvrdu da će njen suprug 3. decembra biti pušten na slobodu.

Branioci i sam general Lazarević više puta podnosili su zahtev za uslovni otpust. Posle preinačenja visine kazne sa 15 na 14 godina izračunato je da srpski general u zatvoru do uslovnog otpusta treba da provede devet godina i četiri meseca. Očekivalo se da će general biti pušten još početkom juna 2014, ali vreme koje je proveo na lečenju u domovini, u Hagu nisu računali kao vreme izdržavanja kazne. U Tribunalu su boravak Vladimira Lazarevića zbog lečenja u Srbiji, na VMA i u niškoj Vojnoj bolnici, tretirali kao da je privremeno bio na slobodi, iako nikada nije doneto rešenje o (privremenom) prekidu izdržavanja kazne?! U svim drugim i sličnim slučajevima haških osuđenika, na primer generala iz Hrvatske, lečenje je redovno uračunavano u kaznu.

Sedam puta operisan

U međuvremenu posle dobrovoljne predaje Međunarodnom sudu u Hagu do odluke da se uslovno pusti na slobodu, general Vladimir Lazarević sedam puta je operisan. Najpre je imao komplikovanu operaciju na debelom crevu, potom intervenciju tromboze vena, prostate, žučne kese, a potom i tumora na kičmenom stubu i na kraju operacije jednog, pa drugog kolena.

A pre nego što je po žalbi Lazareviću smanjena na 14 godina zatvora, u Haškom tribunalu je krajem 2013. doneta odluka da se srpski general iz Ševeningena na izdržavanje ostatka kazne prebaci u jedan od zatvora u Poljskoj. Vlada ove zemlje, koja kao članica EU ima sporazum sa Hagom kojim je predviđeno i da može da prihvati na izdržavanje kazne osuđenike tribunala, ali i da ne mora to da učini, nikada za skoro dve godine nije razmatrala zahtev Tribunala. Nekoliko puta odlagano je donošenje odluke u Poljskoj, tako da je general sve vreme proveo u pritvorskoj jedinici ovog međunarodnog suda. Bio je tačno deset godina i deset meseci u Ševeningenu.

2024 © - Vesti online