Nove kandže ruskog "medveda"
List navodi da su u tom napadu mogle biti iskorišćene i rakete starog tipa, ali najverovatnije su prave namere Moskve bile da se "pokažu nove kandže ’medveda‘" (nadimak strateškog bombardera Tu-95 koji je napravljen po specifikaciji NATO–a).
X-101 je diskretna dozvučna raketa sa konvencionalnom bojevom glavom koja leti do cilja na niskoj visini, izbegavajući neprijateljske radare. Prilikom njenog navođenja može se koristiti ruski navigacioni sistem Glonass, dok je preciznost dva–tri puta bolja nego kod njene prethodnice i pogađa metu sa maksimum 10 metara odstupanja, navodi se u članku.
"Popular mehaniks“ najviše zadivljuje interkontinentalni domet rakete koji dostiže 10.000 kilometara.
- To znači da može da pogodi bilo koju tačku u SAD ukoliko se lansira iz Moskve. Slabo primetna i sposobna da leti, ne ulazeći u zonu mnogih radara PVO, X–101 je korisna pri tzv. iznenadnom prvom udaru, posebno pri udaru na dobro zaštićene ciljeve. Nuklearna verzija rakete X–102, pretpostavlja se, može da nosi glavu težine 250 kilotona. I to brine Pentagon - piše "Popular mehaniks".
Analitičar američkog centra za vojno–pomorske analize Majkl Kofman u članku za War on the Rocks naveo je da Rusija u Siriji koristi avijaciju dalekog dometa i najnovije rakete, ne samo radi izvođenja misija odmazde, već i zbog testiranja mogućnosti svojih oružanih snaga.
'Bear's newest claws':Russia unleashes bigger, better missile on ISIL (VIDEO) https://t.co/QtQ78mTiCP #RussiaVsISIL pic.twitter.com/3WKL4oBbiT
— Sputnik (@SputnikInt) November 21, 2015
- Očigledno, ruski bombarderi su se vratili ovog puta ne zbog predstave, već kako bi pokazali mogućnosti izvođenja operacija na daljinu sa visokopreciznim udarima - piše Kofman.
Analitičar je ukazao i da američka Ratna mornarica treba da obrati pažnju na ruski bombarder Tu-22MZ koji može da nosi protivbrodske rakete X–22.