Samo se Evropljanima žuri
Ekonomski migranti iz afričkih zemalja mogu samo da olakšaju život afričkim vladama jer će u budućnosti slati svojim porodicama dobar deo novca koji zarade na Zapadu. Evropa se sada suočava sa posledicama svoje neodgovorne politike na Crnom kontinentu gde je decenijama pod maskom "pomoći" održavala korumpirane režime i zaostalu privredu, eksploatišući energetske izvore kao u kolonijalno doba.
Što se tiče Turske - ona takođe nema nekog posebnog razloga za žurbu. To što će EU dati vize turskim državljanima ili obećanja o pregovorima o članstvu - Ankaru u suštini mnogo ne zanima. Turska je primila skoro dva i po miliona sirijskih izbeglica od 2011. godine pri čemu su države EU okretale glavu da ne vide šta se dešava.
Pročitajte još:
* Niču zidovi u Evropi: Slovenija diže ogradu na granici sa Hrvatskom
* Izbeglice i dalje stižu u Evropu, nove tragedije i novo nasilje
Treća protivurečnost koju je izoštrio samit na Malti, jeste u činjenici da evropske zemlje pokušavaju da pokrenu svoje posustale privrede preko razvijanja industrije oružja koja je sada zasusta porudžbinama. Dok navodno traže rešenje kojeg nema bez mira u Siriji, Francuska, Nemačka i ostale zapadne sile utkruju se ko će prodati više oružja Kataru, Saudijskoj Arabiji i Emiratima za koje se zna da ih ti kupci onda preprodaju, između ostalog, misterioznoj Islamskoj državi.
Birači veruju desničarima
Uzalud je predsednik Evropske komisije Žan Klod Junker juče ponavljao da "ne bi trebalo ovaj izbeglički talas da vidimo kao pretnju - već kao priliku", a komesar EU za ekonomiju Pjer Mokovisi rekao da će talas izbeglica imati pozitivan uticaj na privredni rast u Evropi. Sve više potencijalnih birača u zemljama EU, pa i u Švajcarskoj - veruje krajnje desnim političarima koji govore suprotno.
Koliko je priča o rešavanju migrantske krize prazna, govori i podatak da je EU obećala afričkim zemljama 1,8 milijardi evra na ime pomoći u zadržavanju potencijalnih migranata. Zemlje članice Unije trebalo bi da uplate doprinose kako bi ova suma bila dostignuta, ali je, po informacijama Evropske komisije, prikupljeno do sada samo 78 miliona evra.