Četvrtak 12.11.2015.
05:14
A. Vučićević - Vesti

Država štedi na ishrani 16 đaka

Uskraćuju deci: Zar nemaju pravo da pojedu nešto toplo

Iako tu školu, do koje iz okolnih sela pešače po šest i više kilometara, pohađa šesnaestoro dece, Ministarstvo ne smatra da je ikome od njih potreban topli obrok.

Direktorka škole Jelena Dragutinović objašnjava za "Vesti" da je kuvarica radila pola norme za platu od 13.000 dinara. Prema pravilniku o maksimalnom broju zaposlenih u javnom sektoru, škola može zaposliti radnika u kuhinji sa punom normom samo ako se dnevno u toj ustanovi deli više od 400 obroka.

- U školi u Jabuci kuvarica ne ostvaruje ni 30 posto norme, tako da smo po nalogu Ministarstva bili primorani da ukinemo kuhinju, bez obzira na okolnosti - kaže Dragutinovićeva. Ona dodaje da će škola u saradnji sa roditeljima pokušati da "na neki način" obezbedi obroke za tu decu.

- Ali, zar to treba da bude rešenje? Država ne brine o svojoj deci. Neka smanje platu ministara za stoti deo i eto para za našu i mnoge druge kuvarice - predlaže direktorka. Do sada, deca su pored peciva, mleka i čajeva, u školi dobijala i kuvana jela, a roditelji su za to mesečno izdvajali 1.000 dinara.

Učitelj đaka pešaka Radoman Petrić ogorčen je na Ministarstvo prosvete.

Ministarstvo (ne) može pomoći

Dragoman Matović, predsednik Mesne zajednice Jabuka, rekao je za "Vesti" da se škola obratila Ministarstvu prosvete, kao i opštinama Prijepolje i Užice.
- Iz Ministarstva su nam odgovorili da ne mogu ni na koji način da nam pomognu. Izgleda da je kod smanjenja broja zaposlenih u prosveti najlakše udariti na najsiromašnije - kaže Matović.

- U našem odeljenju ima i petoro dece predškolskog uzrasta. Oni će i po najvećoj zimi pešačiti, zar nemaju pravo da pojedu nešto toplo?! Da li je za srpski budžet toliko problematično da nahrani šesnaestoro dece - ogorčen je u izjavi za "Vesti" Petrić. On ističe kako su sva deca u odeljenju odlični đaci.

- Iako žive u otežanim uslovima, njima nije teško da uče. A država ih ovakvim postupcima tera da iz njihovih zavičaja odlaze u gradove i onda se čudi što nam sela propadaju - kaže za učitelj Petrić. "Vesti" su od Ministarstva prosvete zatražile objašnjenje, ali odgovor nismo dobili.

Za jedne bazen, drugima ni užina

Petrić smatra da su deca u Beogradu povlašćena u odnosu na onu iz unutrašnjosti.
- Dok se za đake u prestonici organizuje dopunska nastava kineskog i drugih jezika, a časovi fizičkog održavaju i na bazenima, ovde ne mogu deci da obezbede ni užinu - upozorava učitelj i najavljuje peticiju protiv ukidanja đačke kuhinje u Jabuci.

2024 © - Vesti online