Četvrtak 15.10.2015.
01:41
J. Arsenović - Vesti

Vučić ne sme da pita narod

Tanjug
U nebranom grožđu: Hoće li birači nasesti na Vučićev dribling?

Direktor Kancelarije za Kosovo i Metohiju Marko Đurić otkrio je za srpsku javnost u utorak veče da je Nemačka, uz podršku Velike Britanije i Hrvatske, dostavila novi amandman na predlog platforme za poglavlje 35 kojim se dodatno "vrši pritisak da se Srbija natera da direktno ili indirektno prizna nezavisnost Kosova".

- Premijer Aleksandar Vučić veoma ozbiljno razmišlja o tome na koji način posmatrati budućnost procesa dijaloga, političkog života u zemlji, možda i same Vlade - rekao je Đurić.

Od naprednjaka, preko Dačića, svi se utrkuju da srpskoj javnosti predoče kako će u narednim sudbonosnim danima Vučić odlučiti šta je najbolje u datim okolnostima za državu i građane Srbije. 

U predočavanju teškog bremena na plećima premijera najdalje je otišao ministar Aleksandar Vulin koji je juče tvrdio da su Vučiću u Briselu poručili da će mu, ukoliko ne prihvati ultimatum, politička karijera biti okončana.

Premijer za sada ćuti, dok se u političkoj javnosti pominju dve opcije - izlazak na vanredne izbore ili raspisivanje referenduma.

Predsednik Srbije Tomislav Nikolić je za referendum, kao i deo opozicije koja je upozoravala da se evropske integracije Srbije ne mogu okončati drugačije do iznuđenim priznanjem Kosova. Referendumsko pitanje, naravno, mora da bude jasno i precizno:

- Da li ste za ulazak u Evropsku uniju po cenu priznavanja nezavisnosti Kosova - kažu u DSS.

- Vanredni izbori ne rešavaju problem već samo pružaju mogućnosti vlastima da u slučaju da osvoji bilo kakvu vrstu većine to shvati tako kao da je dobila mandat da praktično prizna Kosovo i da Srbiju nastavi da vodi u pravcu EU - komentariše za "Vesti" predsednica DSS-a Sanda Rašković Ivić.

Hladan tuš od "prijatelja"

Marko Đurić nije uspeo da sakrije razočarenje, pa je suznih očiju pred kamerama RTS-a rekao da od onih koji se predstavljaju kao prijatelji nije "fer suočiti Srbiju sa novim uslovima u ovom trenutku, kad radimo na reformama." A onda je i "zapretio".

- Mnogi nisu verovali da ćemo, kada smo bili suočeni s rezolucijom o Srebrenici, zatražiti pomoć od Rusije, pa smo je zatražili i sprečili da budemo označeni kao genocidni narod. Mislili su da nećemo uvesti kontramere kad je Hrvatska uvela blokadu na granici, pa smo uspeli da se izborimo - rekao je Đurić.

Beogradski mediji bliski režimu navode postojanje tri opcije, ali se ni u jednoj ne pominje referendum. Najviše šansi se daje varijanti da se zbog ucene EU Vučić odluči na raspisivanje vanrednih izbora koji bi se održali na proleće, kad je vreme i pokrajinskim. Tako bi mogao da kapitalizuje na svim nivoima svoju veliku popularnost, a SNS i sebi osigura vlast i u naredne četiri godine. Najmanje se daje šanse opciji da se od vanrednih izbora odustane ukoliko Brisel odustane od uslovljavanja otvaranja poglavlja 35 priznanjem Kosova.

Bivši ministar za KiM Slobodan Samardžić uveren je da Brisel uopšte ne zanima kako će Vučić domaćem javnom mnjenju prodati priču o predaju Kosova. Zato, smatra Samardžić, Vučić ispituje teren s prevremenim izborima, igrajući na kartu sigurnog dobitka.

- Posle pobede će reći da je izborom njegove stranke narod izbrao i njegovu politiku predaje Kosova i time ga oslobodio istorijske odgovornosti za izdaju nacionalnih interesa - rekao je Samardžić za "Danas".

Parlamentarna opozicija koja je listom za članstvo Srbije u EU se čudi zatečenošću premijera i predstavnika vlasti jer je od "početka jasno da je priznanje Kosova uslov za evrointegracije".
Šef poslaničkog kluba DS Borko Stefanović smatra da bi najgore bilo sada okrenuti leđa integracijama i poziva Vladu na široku diplomatsku akciju, kao i da sama napravi predlog bilateralnog sporazuma s Kosovom, ne čekajući dodatne ultimatume.

Najpesimističniji je bivši premijer Zoran Živković.
- Pregovori u Briselu su pregovori o nezavisnosti Kosova i tu promene nema, osim ratom - kaže lider Nove stranke.

Ne morate otvarati poglavlja

Neformalni sastanak beogradske i prištinske delegacije trajao je u Briselu dva i po sata. Izveštači su javili da je premijer Vučić bio izrazito ljut, da je vodio žestoku verbalnu komunikaciju sa Hašimom Tačije, a da je u jednom momentu visokoj predstavnici Federiki Mogerini poručio:
- Nemojte više da mi govorite o poglavljima. Ako hoćete - otvorite ih, ako nećete - nemojte.
On se požalio i na to da je Srbija ispunila svoje obaveze iz briselskog dijaloga dok druge strane nisu, i podsetio da vlada u Prištini još nije donela uredbu o formiranju Zajednice srpskih opština, kao i da dogovor o katastru iz 2011. nije ni počela da primenjuje.

Đurić otkazao medijima

Od Marka Đurića, koji je gotovo suznih očiju u utorak, gostujući u centranoj informativnoj emisiji, govorio je o pregovorima u Briselu, urednicima i sektorskim novinarima koji prate dešavanja na KiM stigao je poziv za brifing. Sastanak je bio zakazan za juče, ali je satnica prvo pomerena, da bi sat vremena uoči zakazanog termina, Kancelarija za KiM otkazala brifing.

Patrijarh ide kod premijera

Premijer Srbije Aleksandar Vučić sastaće se danas u sedištu Vlade Srbije sa poglavarom Srpske pravoslavne crkve patrijarhom Irinejem. Tema sastanka je aktuelna situacija vezana za Kosovo i Metohiju. Inicijativa je, kako saznajemo u Patrijaršiji, potekla iz vrha SPC u želji da država i Crkva u ovoj teškoj situaciji preciziraju zajednički stav i naredne poteze na međunarodnom planu u vezi sa zahtevom EU da Srbija prizna samoproglašenu nezavisnost Kosova, kao i da se južna pokrajina primi u Unesko.

2024 © - Vesti online