Petak 09.10.2015.
08:08
K. Nedeljković - Vesti

Radioaktivni gromobrani: Opasniji od groma, a niko ih ne uklanja

Reuters

Na privrednim objektima nalazi se 391, na poljoprivrednim 202, na stambenim 80, na ustanovama 48 i jedan na privatnoj parceli.

Slađan Velinov, direktor Agencije za zaštitu od jonizujućih zračenja i nuklearnu sigurnost kaže da za ovakvo stanje nije odgovorna Agencija.

- Većina radioaktivnih gromobarana se nalazi u firmama koje su u stečaju ili procesu restruktuiranja, pa zakonski nije moguće kontaktirati vlasnika i naložiti mu da samostalno ukloni sporne gromobrane. Zato ih i imamo toliko. Nerešeno vlasništvo je veliki kamen spoticanja. Mi smo omogućili skidanje sedam radioaktivnih gromobrana, obezbedivši za to dva miliona dinara - kaže Velinov i dodaje da su postavljeni novi gromobrani na javnim i državnim ustanovama u Nišu, Futogu, Novom Sadu, Nakovu, Kikindi, Beočinu i Bečeju.

Da bi se uklonili svi radioaktivni gromobrani potrebno je oko dva miliona evra. Taj novac mogu da obezbede samo donatori.

U saradnji sa inspekcijom Ministarstva poljoprivrede i zaštite životne sredine u međuvremenu su obavljene kontrole i analize mesta na kojima se nalaze sporni gromobrani.

U najmanju ruku čudna je poruka ministarstva građanima da nemaju razloga za strah ili paniku pošto su "konstrukcije gromobrana stabilne" i kao takve "ne ugrožavaju zdravlje ljudi". Njihova radioaktivnost očito nije u prvom planu iako je prošlo pet godina od kada je u Srbiji na snagu stupio zakon koji propisuje uklanjanje radioaktivnih gromobrana.

Pogrešne ruke

Imajući u vidu kako sada gromobrani stoje, može se reći da su pravilno postavljeni, pa ne predstavljaju nikakvu opasnost za građane. Ipak, veoma je bitno da ne dođu u pogrešne ruke i tako dospeju u njive ili reke - upozorava Velinov.

Ništa bez Vinče

U Srbiji je do 2009. kada su zakonom zabranjeni, bilo ugrađeno oko 3.500 radioaktivnih gromobrana. Do sada ih je uklonjeno više od 2.500 što su uradili saradnici Instituta za nuklearne nauke Vinča.

2024 © - Vesti online