Sreda 07.10.2015.
08:31
Z. Mirković - Vesti

"Svi protiv Štrahea"

Reuters
Samouveren uoči izbora: Hajnc Kristijan Štrahe

Štrahe je u duelu poručio je da je očekivao, u vezi s izbegličkom krizom, da se aktuelni gradonačelnik Beča, a posebno savezna vlada i državni organi pridržavaju zakona:

- Ono što se svakodnevno vidi jeste kršenje postojećih zakona jer nema kontrole pasoša na granicama, ni registracije izbeglica. To je neodgovorno ponašanje - smatra on.

Po rečima Štrahea, u Austriju ne dolaze samo izbeglice koje beže od rata u Siriji, već i ekonomski migranti. On je odbacio tvrdnju vlasti da gotovo sve izbeglice nastavljaju put ka Nemačkoj, ukazujući da više od 8.000 njih pristiže dnevno u Austriju, a da Nemačka već duže vreme prihvata svega 1.600 izbeglica dnevno. Štrahe je podsetio na najave iz Nemačke da će zatvoriti svoje granice, pozivajući da se ubuduće vodi odgovorna politika i pomaže onima kojima je potrebna pomoć, ali da granice ne budu otvorene za ekonomske migrante.

Šta se bira?

Na izborima u nedelju stanovnici Beča biraće vlasti na svim nivoima, od opštinskih do pokrajinskih, a FPO, prema istraživanjima, prvi put ima mogućnost da pretekne SPO, koja već više od dve decenije vlada u glavnom gradu Austrije.

Gradonačelnik Beča i lider Socijaldemokratske partije Austrije (SPO) u glavnom gradu Mihael Hojpl rekao je da izbeglice u Austriju dolaze jer im preti ubistvo u domovini, kao i da dolaze i izbeglice iz prihvatnih centara u okruženju u kojima preti smrt od gladi.

Ustav je glavni

- Ne sme ništa biti iznad zakona Austrije, kako Biblija, tako ni Kuran - kazao je Mihael Hojpl.
Štrahe mu je prebacio da SPO da nije bila uspešna u integraciji imigranata, tvrdeći da socijaldemokrate sarađuju s radikalno islamističkim partijama.

On je ukazao da je Savet EU namerava da spreči dalji talas izbeglica, putem boljeg obezbeđivanja spoljnih granica Unije, kao i slanjem pomoći prihvatnim centrima u regionu.
Po Hojplu, treba jasno reći da postoji zajednički zadatak u Evropi - da se mora pomoći ljudima koji beže od rata. On tvrdi da je svega pet odsto izbeglica koje su ušle u Austriju zatražilo azil, dok je ostatak nastavio put.

Upitan da li Beč može da se nosi s velikim brojem izbeglica, on je kazao da svakodnevno glavni grad savlada 120.000 ljudi koji iz drugih delova Austrije dolaze da rade, pa je lako savladati par hiljada izbeglica.

Kad je reč o integraciji stranaca u Beču, Hojpl je kazao da je prioritet gradskih vlasti - pomoć pre svega mladima koji posle osnovnog školovanja ne nastavljaju obrazovanje.

 

2024 © - Vesti online