Sreda 23.09.2015.
05:30
express.hr

Zašto je kafa opasna pre spavanja?

photostockeditor.com
Može za doručak, ali pre spavanja ne

Stručnjaci napominju da i naše ponašanje znatno utiče na spavanje i na naš unutrašnji sat. Jedan od naučnika koji je radio na poslednjem istraživanju, dr. Džon O'Nil iz Kembridža, rekao je sledeće:

- Ako ste umorni i popijete šoljicu kafe uveče kako biste ostali budni, tada je to loša zamisao, jer ćete teže zaspati posle i nećete se dovoljno naspavati.

U njegovoj polovini istraživanja, ćelije koje su rasle u činiji bile su izložene kofeinu kako bi se otkrilo kako to utiče na njihovu sposobnost "zadržavanja vremena". Dokazao je da je moguće promeniti hemijski sat u svakog ćeliji ljudskog tela.

Istovremeno, pet osoba provelo je 50 dana zatvoreno u laboratoriji za proučavanje spavanja na Univerzitetu u Koloradu.

Budući da je izlaganje suncu glavni način kako inače kontrolišemo unutrašnji sat, većinu vremena ispitanici su proveli u polumraku. Izvodeći brojne eksperimente, naučnici su uspeli da dokažu da večernja doza kofeina usporava unutrašnji sat za 40 minuta.

Dr. O'Nil je izjavio da bi nagađali kad bismo odredili neko vreme nakon kojeg ne bi smeli pijemo kafu, ali je istaknuo da je on nikad ne pije nakon 17 sati.

Naučnici se nadaju da bi njihova otkrića mogla da pomognu osobama koje boluju od poremećaja spavanja i onima koji se prirodno bude prerano, kako bi se sinhronizovali s ostatkom sveta, piše BBC.

Profesor Derk-Jan Dijk sa Univerziteta u Sariju izjavio je da su pojedinci različito osetljivi na kofein. Dodao je da ljudi često misle da su "robovi" unutrašnjeg sata i da su programirani da ustaju kasno ili rano.

- Ovi i drugi podaci pokazuju da do neke mere možemo da modifikujemo unutrašnji ritam i da je deo razloga zašto spavamo dugo povezan s činiocima poput unosa kofeina i izlaganja veštačkom svetlu po noći - dodao je Dijk.

2024 © - Vesti online