Subota 05.09.2015.
17:12
Tanjug

"Hrvatska je protiv ograda na granicama"

Fonet
Hrvatska neće zatvarati granice: Vesna Pusić

- Mi smo apsolutno protiv podizanja granica. Svaka zemlja ima pravo da odluči šta želi i da se zatvori ako hoće, ali Hrvatska se sigurno neće zatvarati u ograde. Što se mađarske najave tiče, ako dobro razumem, to je zasad samo ideja koja bi se realizovala ako migranti krenu i preko te granice, a to u ovom trenutku nije na dnevnom redu - rekla je Pusićeva.

Evropska unija pokušava da dogovori sveobuhvatan pristup prema migrantskoj krizi, koji bi uključio i usku saradnju sa zemaljama koje nisu članice EU, ali su kandidati za članstvo, kao što su Turska, Makedonija i Srbija, rekla je Pusićeva.

- Treba razlikovati zemlje tranzita preko kojih izbeglice samo prolaze i konačni cilj izbeglica, jer veliki broj njih želi da ode u Nemačku, Švedsku i druge skandinavske zemlje. Bez obzira na izbegličku krizu u Mađarskoj i nekim drugim zemljama, to nisu zemlje u kojima izbeglice žele da ostanu i EU će taj problem morati da stavi na dnevni red - poručila je Pusićeva.

Ona je dodala da su šefovi diplomatija na sastanku u Luksemburgu pokušali da utvrde i u kojoj je meri u aktuelnoj krizi reč o ekonomskim migrantima, a u kojoj o izbeglicama od rata, prenela je Hina.

Pusićeva je naglasila da Hrvatska učestvuje u podeli odgovornosti, uključujući i slanje dva broda u spasilačke operacije na Sredozemnom moru, kao i da je u prvoj podeli odgovornosti za zbrinjavanje prihvatila 550 ljudi, što je više nego što bi joj pripadalo s obzirom na veličinu i ekonomsku snagu.

A koliko izbeglica Hrvatska mora da primi?

Hrvatska bi, prema novom nacrtu predloga Evropske komisije za raspodelu 120.0000 izbeglica sa Bliskog Istoka i severa Afrike koji se nalaze u Grčkoj, Mađarskoj i Italiji, trebalo da primi njih 1.064.

Kako se navodi u nacrtu dokumenta EK, u koji je Hina imala uvid, Hrvatska bi iz Italije od ukupno 15.600 prihvatila 138, iz Grčke od 50.400 njih 447 i iz Mađarske od 54.000 migranata i izbeglica 479.

Ta brojka je, kako ukazuje hrvatska agencija, mnogo manja od 3.000 koja se poslednjih dana pominjala u medijima. Komisija bi svoj predlog trebalo da predstavi u sledećih nekoliko dana, a reč je o nacrtu koji u konačnoj verziji može da izgleda drugačije.

Hrvatska, prema ovom nacrtu, treba da primi 0,89 odsto od broja migranata u tri zemlje koje su suočene s najvećim izbegličkim teretom.

Komisija je koristila četiri kriterijuma za raspodelu - broj stanovnika, bruto nacionalni dohodak, prosečan broj tražitelja azila na milion stanovnika u periodu od 2010. do 2014. godine, kao i stopa nezaposlenosti.

Najveći teret bi trebalo da podnesu Nemačka, koja treba da primi nešto više od 26 odsto od 120.000 migranata i izbeglica, zatim Francuska 20,3 odsto.

Hrvatska je u julu donela odluku o prihvatu 550 ljudi od 40.000 migranata koji se nalaze u Italiji i Grčkoj.

Reč je o prvoj raspodeli da bi se olakšao teret Grčkoj i Italiji, koje su tada bile najviše izložene prilivu migranata s Bliskog istoka i Afrike.

Sada se njima pridružila i Mađarska pošto je u velikoj meri promenjena ruta dolaska migranata, koji umesto preko Sredozemlja sve češće dolaze u EU preko zapadnog Balkana

2024 © - Vesti online