Utorak 01.09.2015.
02:44
Đ. Barović - Vesti

Desant na svetinju

youtube/Emanuil Eshaton
Carstvo ovozemlajsko: Branioce odvezli maricom

Jedna od tri zadužbine Nemanjića zbog završetka brane Rovni uskoro će biti potopljena i pored protivljenja SPC, vernika, ali i brojnih stručnjaka i nevladinih organizacija.

- Najmanje 20 vozila rano ujutro blokiralo je sve prilaze manastiru, a nekoliko desetina vernika koji su pokušali da spreče iseljavanje je uhapšeno. Bagerom su već porušili konak, a evo, upravo iznose ikonostas iz crkve. Srce mi se cepa - izveštava za "Vesti" monah Antonije, koji je uspeo da izbegne hapšenje u blizini manastira fotografisao sve što se dešava.

- Najgore je prošlo. Policija i dalje ne dozvoljava nikome da se približi manastiru i verujem da će radnici za tri ili četiri dana sve završiti. A onda će u starom stilu da blatom pokriju fasadu i unutrašnjost. To je ta komunistička konzervacija srpske baštine - pun gorčine
komentariše monah Antonije.

Odbornik u Skupštini Valjeva Ljubomir Bradić, kaže da će tražiti da se hitno prekine iseljenje manastira.

Odbornici glasali "za"

Sredinom avgusta, nakon petosatne rasprave, većina odbornika SO Valjevo je glasala za završetak brane Rovni.
Profesori Vladan Kuzmanović sa Građevinskog i Petar Dokmanović sa Rudarsko-geološkog fakulteta su tada objasnili da je brana "regionalni projekat od republičkog značaja", koji obezbeđuje trajno vodosnabdevanje Valjeva i još pet opština ove regije, kao i da će omogućiti da se ravnomerno rasporedi voda iz kišnog u sušni period.

- Protiv potapanja su se izjasnila i dva relevantna fakulteta iz Beograda i Energoprojekt, ali sumnjam da će od te moje inicijative da bude nešto. Međutim, ma kako se ovo završilo, neko će na kraju morati da odgovara - ističe Bradić.

Ruža Helać, predsednica Vojvođanske zelene inicijative koja je od početka bila uključena u borbu protiv potapanja manastira, tvrdi da je najveći problem u nepoštovanju originalnih projekata za izgradnju brane.

- Da se ispoštovala visina vode od 333 metra nadmorske visine, manastir ne bi bio potopljen, a Valjevo i okolina i dalje bi pili jednu od najkvalitetnijih voda u Srbiji. Ovako, nekome je očigledno stalo da opravda silne pare koje su utrošene u 20 godina dugu gradnju brane. Navodno je EU donirala oko šest miliona evra i sada pita gde su te pare završile - naglašava Helać.

2024 © - Vesti online