Nedelja 30.08.2015.
16:50
Vestionline, b92

"Ubico, biće ti oprošteno, reci gde je zakopan"

Tanjug
Porodice nestalih u Skupštini grada

Podaci Crvenog krsta pokazuju da se dve decenije nakon sukoba na prostoru bivše Jugoslavije i dalje 10.873 osobe vode kao nestale, a od toga 3.600 nestalih je srpske nacionalnosti, saopšteno je na skupu u Skupštini grada Beograda.

"Ubico, biće ti oprošteno, samo mi reci gde si mi sina zakopao?", jeca jedna majka.

I nakon 23 godine očaj na licima porodica nestalih. Sudbina 10.837 ljudi i dalje je nerazrešena, 5.000 neidentifikovanih tela stoji u mrtvačnicama širom regiona.

- Ja bih samo da znam sta je sa mojim ocem, gde je on sada, zato smo i došli ovde danas, da se borimo za istinu - kaže Katarina Vitošević.

Predsednik Koordinacije srpskih udruženja porodica nestalih, ubijenih i poginulih lica sa prostora bivše Jugoslavije Dragan Pjevač rekao je da žrtve ne treba deliti po nacionalnosti i da treba iskazati solidarnost, jer je to put do pomirenja nekada zaraćenih naroda.

- Tražimo od nadležnih da se razreše sudbine nestalih, kako bi porodice mogle da ih sahrane, da se kazne počinioci i da se pruži pomoć porodicama nastradalih - kazao je Pjevač.

On je isakao da je u Hrvatskoj do sada pravosnažna presuda doneta samo u jednom slučaju, kada je reč o akciji "Oluja", a eshumacija i identifikacija žrtava se odvija veoma sporo.

Prema njegovim rečima na Kosovu je situacija još gora, jer procesuiranja ratnih zločina još nema, kao ni ekshumacija srpskih žrtava.

- Eksluzivno pravo na žrve imaju svi sem Srba. Na taj način žrve delimo na vredne, manje vredne i bezvredne - kazao je Pjevač.

On je ocenio da ni sama država Srbija nema valjan odnos prema porodicama nastradalih i nestalih, jer ih ne uključuje u izradu za važnih zakonskih rešenja i retko kada ih se seti.

- Mi znamo da ćemo pravdu teško dočekati, ali pažnju i poštovanje moramo imati. Zar ove majke koje su došle tu, umesto da polože cveće na spomen obeležja moraju da dođu pred Vladu Srbije da protestuju - pita Pjevač.

Obeležavanje dana nestalih nastavljeno je u Tašmajdanskom parku, gde su porodice i prijatelji položili vence na spomen obeležje.

Međunarodni dan nestalih ustanovljen je 1981. godini na Kostariki s ciljem da se privuče pažnja za sudbinu mnogih nestalih lica i patnju njihovih porodica.

2024 © - Vesti online