Subota 15.08.2015.
18:15
b92

Ove godine uz "Paradu ponosa" i "Ponos trans"

Fonet/D.A.
Svako ko oseća da tog dana treba da izađe na ulicu, nek izađe (Fotografija sa prošle Parade ponosa)

Sama najava da će za mesec dana u Beogradu pored homoseksulaca svoja prava braniti i transrodne osobe, otvorila je polemiku.

Jedni u šetnji, drugi u mestu, a sa istim ciljem: da ukažu na svoja prava i pokažu da još uvek nisu ravnopravni u društvu.

I jedni i drugi nemaju ništa protiv da istupe zajedno, istog dana i da ukažu na probleme sa kojima se susreću.

- Mi ovim skupom izražavamo nezadovoljstvo zbog alarmantno lošeg stanja trans osoba i trans populacije u celini u Republici Srbiji, iz prostog razloga, što nas zakon ne prepoznaje, a veoma smo vidljivi- kaže Helena Vuković iz Organizacionog odbora “Ponosa trans osoba”.

Član Organizacionog odbora “Parade ponosa” Goran Miletić kaže da je dobro da svi oni koji osećaju da tog dana treba da izađu na ulicu to i urade.

- Da se pojave, da iskažu svoje nezadovoljstvo prema poštovanju svojih ljudskih prava. U kojoj je to formi, da li je to dva ili više događaja, zaista je potpuno nebitno - navodi Miletić.

Pretnji je sve manje

20. septembra "Trans prajd" održaće se na jednom mestu, između Predsedništva, Skupštine Srbije i Skupštine grada, sat kasnije učesnici gej parade će šetati centrom Beograda. Pitanje bezbednosti i povećan broj pretnji na društvenim mrežama, uvek su aktuelna pitanja uoči takvih događaja.

- Žalosno je da taj broj pretnji koji postoji na društvenim mrežama, svake godine je uglavnom isti ili sličan, i to bi valjalo da vidimo da se smanjuje, da je toga manje. Ali to je nažalost nešto što se dešava i dobra stvar je s druge strane to što policija reaguje jako dobro, tužilaštvo se tu već uhodalo i zaista posle 5-6 godina, oni to procesuiraju kako treba i sudovi već imaju neku sudsku praksu u vezi sa tim - dodaje Miletić.

Helena Vuković iz organizacije "Ponos trans rodnih osoba" kao jedan od osnovnih problema s kojim se susreću trans rodne osobe, vidi nedostatak adekvatnog zakona o rodnom identitetu.

- Ja ako želim da se zaposlim, i pojavim se ovakva kakva jesam, na konkursu za posao, i on kaže ok, dajte ličnu kartu. A ličnoj karti je muško ime, muški rod, a da li vi vidite nešto muško na meni sem glasa? O tome se radi, dakle svuda u svetu je regulisano da trans osobe kada uđu u tranziciju, već mogu da menjaju dokumente, kod nas je to omogućeno i to nekim podzakonskim aktima, tek nakon izvršene hirurške intervencije - navodi Vuković.

Ministar unutrašnjih poslova Nebojša Stefanović izjavio je da ga niko nije obavestio da su podneti zahtevi za održavanje Parade ponosa i Ponos transa, ali smatra da je policija dokazala da je u stanju da obezbedi svaki skup.

2024 © - Vesti online