"Nema sličnosti između Srpske Krajine i Donbasa"
Elena Guskova koja je na čelu Centra za proučavanje balkanske krize objašnjava zašto povlačenje paralele može da bude primamljivo za neke posmatrače ukrajinskih sukoba.
- Često površno ova dva događaja izgledaju slično zbog nekoliko faktora. U oba slučaja postoje etničke grupe koje zahtevaju veća prava. Krajina je želela kulturnu i političku autonomiju, kao i veće političke nadležnosti. Lugansk i Donjeck su zahtevali iste stvari, od samog početka nisu govorili o nezavisnosti. Slučaj je i da međunarodna zajednica, pre svega SAD i Zapadna Evropa, sada daju podršku Ukrajini. Nekada su podršku imali Hrvati - izjavila je ona.
Međutim, ona je sigurna da stanovnike Donbasa ne čeka ista sudbina kao Srbe u Hrvatskoj.
- U Hrvatskoj nije postojao proces pregovora, čak ni ovako težak kakav traje u Ukrajini. Osim toga niko nije dao podršku Srpskoj Krajini, čak ni Beograd nije to uradio zvanično. Ne mislim da će Kijev preduzeti vojnu akciju. Bez podrške Vašingtona i NATO-a to neće uraditi, a ta podrška nije moguća dok Rusija šalje pomoć Novorusiji - ocenila je Guskova.
Mihail Pulikarpov, nekadašnji dobrovoljac u bivšoj Jugoslaviji i pisac nekoliko knjiga o ratu na Balkanu i u Ukrajini, takođe smatra da je bilo kakva paralela varljiva.
Pročitajte još:
* "Ukrajina kao Slavonija, Putin kao Milošević"
* Po hrvatskom receptu: Da li Donbasu preti "Oluja"?
Ukrajinski političar Andrej Parubij izjavio je da je situacija u Ukrajini veoma slična onome što se desilo u Srpskoj Krajini.
- Potrebno je kupiti vreme kako bi se vojska pripremila, kako bi jednog dana mogli da krenemo u ofanzivu. Četiri godine su prošle, i onda su odjednom započeli operaciju Bljesak i bili su u mogućnosti da očiste veći deo teritorije za dva dana. Onda je počela operacija Oluja, i za nekoliko dana očišćeno je još teritorije - naveo je on.