Utorak 28.07.2015.
05:30
savrsena.com

Konzervansi u kozmetičkim proizvodima

bellasugar.com
Prekratko traje krema bez konzervansa

Konzerviranje (engl. preservation) je reč koja označava održavanje, održanje, čuvanje; princip konzervacije energije, načelo održanja energije; spremanje hrane biljne i životinjske (sušenjem, salamurom, dimljenjem, toplotom, hladnoćom i hemikalijama), tako da se može sačuvati od kvarenja duže vreme. (lat.)

Konzervansi su supstance koje se dodaju kozmetičkim proizvodima da bi se sprečila kontaminacija mikroorganizmima (što podrazumeva bakterije i gljivice) te na taj način produžio vek trajanja proizvoda. Još važnije je da se konzervansom potrošač štiti od infekcija koje mogu nastati ako je proizvod kontaminiran.

U poslednje vreme raste broj potrošača koji sumnjaju u  proizvode sa konzervansima, misle da su štetni ili čak i opasni. Čest je zahtev za preservative free kozmetikom. Uporedo sa tim trendom, hemičari, inženjeri i farmaceuti koji se bave formulacijama tragaju za načinima da obezbede siguran proizvod i da udovolje zahtevima svojih klijenata.

Vrste konzervansa

Parabeni kao konzervansi su skoro sasvim proterani iz kozmetičke industrije iako metilparaben još uvek možete pronaći u mnogim lokalnim anesteticima koje dobijate na pr. kod zubara. Oni su veoma dobri u sprečavanju razvoja mikroorganizama i u relativno maloj koncentraciji obezbeđuju sigurnost proizvoda.

Direktna povezanost parabena sa kancerom dojke zapravo nikad nije dokazana, ali se ta sumnja kao požar raširila putem interneta i većina klijenata jednostavno ne želi proizvod sa parabenima. S druge strane leži njihova prava štetnost – oni su potencijalni alergeni i obuhvaćeni su standardnim alergen testovima u Evropi (tzv. patch kožni testovi).

Ako u sastavu (INCI) pronađete sledeće nazive znajte da su u pitanju kozervansi: imidazolidinyl urea, phenoxyethanol, ethylhexyl glycerin, DMDM hydrantoin, 2-bromo-2-nitro-propane-1,3-diol, Methylisothiasolinone, Benzalkonium chloride, Benzoic Acid, Methyl-Ethyl-Propyl-Butyl-paraben.

Konzervansi su tu da vas zaštite i po mišljenju većine stručnjaka nema mesta strahu od konzervansa.

U dokumentu iz 1976. godine, poznatijem kao Cosmetic Act piše: “Cosmetics are used for aesthetic reasons and should carry no helath risks to the consumer” dakle “kozmetički proizvod se koristi u estetske svrhe i ne sme da predstavlja rizik za zdravlje potrošača.”

U skladu sa ovim zakonom, svaki proizvođač dužan je da zaštiti proizvod od kontaminacije i propadanja (samog preparata ili njegovih sastojaka). Dužan je da spreči stvaranje toksina ili razvoja patogena (stafilokoka, pseudomonas,…)

idiva.com
Konzervansi su supstance koje se dodaju kozmetičkim proizvodima da bi se sprečila kontaminacija mikroorganizmima

Šta sve utiče na stabilnost emulzije?

Pored izbora adekvatnog sistema konzervansa i njegove upotrebe u dovoljnoj koncentraciji, a u zakonom dozvoljenom opsegu, na mikrobiološku stabilnost utiču i drugi faktori – vrsta emulzije tj. da li je pretežno uljana ili pretežno vodena. Ovde je važno naglasiti da vodena sredina pogoduje razvoju bakterija i gljivica. Veličina čestica vodene faze može biti toliko mala da je manja od prosečne veličine mikroorganizma i na taj način uskrati bakterijama i gljiviciama prostor za razvoj (fizički).

Ovo se postiže specifičnim i često skupim načinom proizvodnje. U toku procesa proizvodnje grejanjem vodene faze duže vremena na određenoj temperaturi može se obezbediti uništavanje određenog procenta spora mikroorganizama. Važno je i da se proizvodi zatvaraju kada su potpuno ohlađeni da bi se na taj način sprečilo stvaranje kondenza i u njemu odlične sredine za razvoj mikroorganizama.

Prosečna temperatura na kojoj se čuva i pH vrednost kreme, kao i vrsta pakovanja veoma utiču na razvoj mikroorganizama. Neki specifični sastojci povoljno utiču na konzerviranje, a to su alkohol etanol, EDTA, parfemi i neka eterična ulja, mlečna kiselina i njene soli.

Kozmetika potpuno bez konzervansa je veoma ograničena u svojim mogućnostima i efektima. Traje kratko kada se kutija otvori i često je veoma skupa.

Rastući zahtev za preparatima koji su bez konzervansa podstiče dalja istraživanja u pravcu pronalaska prirodnih odnosno prirodnijih načina za konzerviranje krema.

2024 © - Vesti online