"Mi smo uradili šta je do nas, Priština uvek okleva kada se dođe do rešenja"
On je posle liturgije u manastiru Svetih arhangela u Prizrenu rekao da je dogovor o osiguranju vozila postignut prvenstveno u interesu Srba na Kosovu i Metohiji, ali i svih koji žive u pokrajini, zato što će tako lakše komunicirati, neće plaćati inače previsoka osiguranja.
- To je nešto što je životno i što može i mora da funkcioniše statusno neutralno, naravno, kako su, uostalom i Briselski dogovori. Zašto to još nije počelo je pitanje za Prištinu, ali stalno osećamo neko oklevanje kada dođe do rešenja. Beograd sigurno nije kriv za osiguranje, mi smo uradili sve što je do nas - rekao je Vulin.
Pročitajte još:
* Vojska Kosova opet tema Prištine
* Merkelova disciplinuje Prištinu
* "Kosovo se nalazi pred totalnom izolacijom"
On je dodao da je Priština ta koja sada treba da "pusti u pogon sporazum o osiguranju".
Govoreći o formiranju Specijalnog suda za ratne zločine OVK, Vulin je rekao da to nije nikakva usluga Srbima zbog čega bi albanska strana trebalo da očekuje nekakve velike ustupke i zahvalnost.
On smatra da je to prvenstveno usluga ljudima koji žive na Kosovu i Metohiji.
- Ako svi znamo da je zločina bilo, ako znamo imena žrtava, zašto onda ne bismo znali imena dželata, ko je činio takve zločine na prostoru Kosova i Metohije i zašto već jednom neko ne bi odgovarao za sve pobijene Srbe, Gorance, Bošnjake, Albance, Rome i sve ostale koji su tu ubijani zato što se nisu slagali sa OVK - naglasio je Vulin.
On je naveo da su poslanici liste Srpska glasali za formiranje Specijalnog suda i da su ono što je bilo do Srba, srpskog naroda i Vlade, to i uradili, kao i da ne razume čemu oklevanje albanske strane.
- Kako je moguće da ste imali rat, žrtve, a da ne osetite elementarnu potrebu da imate sud koji će o tom ratu i o tim žrtvama nešto reći. To se desilo na postoru cele bivše Jugoslavije, svi imaju sudove koji istražuju ratne zločine, samo nema prostor pod upravom UN u skladu sa Rezolucijom 1244 - ukazao je Vulin.
Minsitar je podvukao da samo na Kosovu i Meothiji nema Specijalnog suda ni suda za ratne zločine.
Ukoliko se formiranje tog suda ne shavti kao usluga "svakom živom biću koje živi na prostoru Kosova i Metohije, onda nema nade za to društvo".
- Onda je teško nadati se da će to društvo jednog dana biti društvo ravnopravnih, slobodnih, gde neće paliti povratničke kuće, prebijati ljudi zato što govore srpskim jezikom, uništavati srpske crkve i bogomolje, neće u centru Prištine od jedne crkve praviti smetlište i neće poštovati pravo Srba da žive i postoje - poručio je Vulin.
Obilazak Preševa
Aleksandar Vulin obišao je i Kolektivni centar za prihvat migranata u Preševu, te tom prilikom izjavio da država dnevno izdvaja oko 15.000 evra za prihvat migranata i da će ta cifra samo rasti, tako da je Srbiji potrebna pomoć međuanrodne zajednice. On je napomenuo da je pre dva dana imao sastanak sa visokom delegacijom UNHCR-a iz Ženeve, koja je, kako je istakao "bila impresionirana odgovorom države Srbije, jer se nijedna država na putu migranata nije ponašala ovako organizovano, humano i efikasno kao Srbija".
- To je zvaničan stav UNHCR-a, i UN smatraju da Srbiji može samo da se čestita. Naravno mora i da nam se pomogne. Ali ni UNHCR nije dovoljan, naše zemlje u okruženju, a prvenstveno EU moraju da definišu politiku šta će s ovim ljudima - naglasio je Vulin.