Četvrtak 25.06.2015.
03:03
N. Jokić - Vesti

Nemoćni Pariz prašta skandal

Reuters
I saveznici špijuniraju: Oland i Obama

Portparol francuske vlade ocenio je da je prisluškivanje predsednika "neprihvatljivo među saveznicima", ali je odmah dodao da zbog toga francusko-američki odnosi "neće ući u krizu". On je najavio da će od Vašingtona sigurno biti traženo da pruži objašnjenje. O tome je juče na vanredno sazvanom sastanku raspravljao i francuski državni savet za odbranu.

Iako vest o prisluškivanju predsednika predstavlja političko-diplomatski skandal, niko u suštini nije mnogo iznenađen. Iznenađenje je u tome što su dokumenta koja to nedvosmisleno dokazuju - objavljena.

Predsednik Oland već je u prošlosti bio prinuđen da telefonira predsedniku Obami kada je u oktobru 2013. godine otkriveno da Amerikanci prisluškuju francuska ambasade u
Vašingtonu i u UN u Njujorku.

Svi se sada pitaju šta će francuska vlada učiniti i šta stvarno može da učini? Da li će pozvati američku ambasadorku u Parizu kako bi na simboličan diplomatski način bio uložen protest - onako kako je to pre dve godine učinio šef nemačke diplomatije posle otkrića da SAD prisluškuju kancelarku Merkel?

Mediji podsećaju da su 2013. godine nadležne službe uveravale francusku javnost da su predsednik i najviši državni funkcioneri bezbedni jer njihovi telefoni imaju najveće mere zaštite i da predsedniku Olandu ne može da se desi ono što se dogodilo kancelarki Merkel.

Francuski komentatori poluozbiljno nagađaju da bi francuski ministar spoljnih poslova mogao da postavi pitanje nadograđenog dela na krovu ambasade SAD u Parizu za koji svi smatraju da je zapravo pokrivena stanice za prisluškivanje. Ozbiljnije pitanje od ovoga jeste da li će afera prisluškivanja francuskih predsednika imati posledice na polutajne pregovore o sklapanja ugovora TTIP ili TAFTA o slobodnoj trgovinskoj razmeni između EU i SAD kome se protivi veliki broj građana.

Što se SAD tiče, Vašington prosto sve poriče.

- Vašington primenjuje mere prisluškivanja ovog tipa u inostranstvu osim ukoliko je reč o specifičnoj opasnosti po nacionalnu bezbednost - rečeno je medijima.

Tajno o izlasku Grčke iz evro-zone

Beleška sa najsvežijim datumom datira od 2012. godine i govori o tome da je Oland po dolasku na vlast želeo da organizuje tajne sastanke sa nemačkom opozicijom o mogućem izlasku Grčke iz evro-zone. Dalje se vidi da je njegov tadašnji predsednik vlade Žan Mark Ejro bio zabrinut šta će biti ako kancelarka sazna za to.

Državne intrige

Prema navodima dnevnika "Liberasion" i "Mediapart" koji ekskluzivno prenose dokumenta sajta Vikiliks sadržina objavljenih beleški američke obaveštajne službe "ne otkriva državne tajne". U pitanju je češće reč o političkim intrigama: kako je Širak gurao svog kandidata za mesto podsekretara UN, kako je Nikola Sarkozi sebe smatrao za jedinog čoveka sposobnog da reši finansijsku krizu i tome slično.

2024 © - Vesti online