Utorak 23.06.2015.
06:30
24sata.rs

Pokrenuto je masovno istrebljenje Zemlje: Da li ćemo proći kao dinosaurosi?

rosalienebacchus.wordpress.com
Kakva nas sudbina čeka: Ukoliko dođe do katastorfe, oporavak zemlje bi tekao teško i sporo, a ljudi bi vrlo brzo izumrli

Naučnici kažu da se vrtoglavom brzinom približavamo najvećoj katastrofi od izumiranja dinosaurusa pre 65 miliona godina. U proteklom veku, kičmenjaci su nestajali 114 puta brže od očekivanog, a sve zahvaljujući destruktivnom uticaju čoveka na životnu sredinu.

Ako se ovaj zabrinjavajući tempo nastavi, izumreće toliko životinjskih vrsta da će prirodi biti potrebni milioni godina da se oporavi, što će imati veliki uticaj i na ljude.

- Bez sumnje smo na pragu šestog masovnog istrebljenja na Zemlji. Na svakom koraku imamo vrste koje su praktično hodajući mrtvaci. Sečemo granu na kojoj sedimo - kaže profesor Pol Erlih sa Stenforda koji je rukovodio istraživanjem.

Izumiranje životinjskih vrsta izaziva poremećaje ekosistema koji mogu biti pogubni po čoveka, upozoravaju naučnici. Jednog dana i mi možemo krenuti stopama dinosaurusa, tvrdi meksički istraživač Herardo Sebalos.

- Oporavak naše planete tekao bi teško i sporo, a mi bismo vrlo brzo nestali - kaže on.

Masovna istrebljenja dogodila su se pet puta u dosadašnjoj istoriji naše planete. Najskoriji takav događaj odigrao se kada je džinovski meteor pogodio Zemlju i izmenio klimatske uslove, što je dovelo do izumiranja dinosaurusa.

Od 1900. godine do danas nestalo je čak 400 vrsta kičmenjaka više nego što je bilo očekivano. Među njima je 69 vrsta sisara, 80 ptica, 24 reptila, 146 vodozemaca i 158 riba.

2024 © - Vesti online