Ponedeljak 15.06.2015.
09:00
D. Lj. Joksić - Vesti

Gruevski mora pasti

Tanjug/AP
Sad i Albanci ljuljaju vlast u Skoplju

Protest, nazvan "svealbanski skup", čiji je inicijator bilo građansko udruženje Besa, oko kojeg se okupilo 40-ak udruženja i nevladinih organizacija, nisu podržale dve najveće albanske partije - vladin koalicioni partner Demokratska unija za integracije Alija Ahmetija, ni opoziciona Demokratska partija Albanaca Menduha Tačija.

Mašući albanskim zastavama i uzvikujući "Zaustavite nasilje nad Albancima", "Ali (Ahmeti) izdajnik", "Alija dajemo, slobodu ne damo", protestanti su osim ostavke koalicione vlade Gruevskog i Ahmetija zatražili i "rasvetljavanje svih albanskih istina u Makedoniji", slučaja petostrukog ubistva kod Smiljkovskog jezera 2012. godine i nedavnih događaja u Kumanovu, kao i "novi dogovor za Makedoniju" između makedonske i albanske zajednice.

- Mi ne želimo ništa više, ali ne prihvatamo ni ništa manje od onoga što imaju Makedonci - naglasio je Skender Redžepi Zaid iz građanskog udruženja Besa.

Podrška s Kosova

Na protestu u Skoplju, koji je protekao mirno i bez incidenata, prisustvovali su građani iz Tetova, Gostivara, Struge, Debra, Kumanova i Kičeva, a podršku im je dalo i nekoliko udruženja Albanaca s Kosova i zapadne Evrope.

Afrim Gaši je bio još otvoreniji. On je rekao da je posle svega što se desilo u Makedoniji, posle svih "bombi" opozicionog SDSM-a, koje su pokazale da se srušio bezbednosni i pravni sistem, Makedoniji potreban novi dogovor svih građana.

- Treba da otvorimo proceduru za redefinisanje države, da započnemo proces za novu, stabilnu i razvijenu državu u kojoj će Albanci biti ustavotvorni narod - rekao je Gaši.

Nakon završetka protesta, takozvani svealbanski marš se našao na meti kritika na društvenim mrežama gde su im građani zamerili da je imao etnički, jednonacionalni predznak. U pokretu Besa objašnjavaju zašto je to bilo tako.

- Čuli smo različite komentare u kojima je najčešće bilo postavljano pitanje zbog čega je ovaj protest isključivo albanski. Zbog toga želimo da objasnimo da je ovo albanski protest zbog toga što se tokom krize koja potresa zemlju samo albanski glas i mišljenje nije čulo. Albanci su otvoreni da razgovaraju i o građanskoj državi i o demokratizaciji - rekla je Ferdeze Sulejmani, predsednica Bese iz Kumanova.

2024 © - Vesti online