Haos u najavi? Nezadovoljni Albanci najavili protest 13. juna u Skoplju
Politička kriza u Makedoniji, spori tempo njenog rešavanja i nepoverenje da bi predstojeći sastanak političkih lidera u Briselu mogao da donese nekakvo rešenje, pokrenuli su talas nezadovoljstva kod vanparlamentarne opozicije u albanskom političkom taboru te države. Glas tog revolta će biti izražen 13. juna na svealbanskom protestnom maršu u Skoplju koji je najavio novoformirani politički pokret "Besa".
Svealbanski protestni marš, osim neopozive ostavke pemijera Nikole Gruevskog i lidera partije Albanije DUI Ali Ahmetija, ima i druge zahteve koje je teško rešiti u vreme nacionalne krize, piše makedonska redakcija Radija Dojče Vele.
- Osnovni zahtevi ovog protesta su neopoziva ostavka vlade Nikole Gruevskog i Ali Ahmetija, zbog partizacije države, zloupotrebe institucija, neuspeha na putu integracija i antialbanskog pristupa, ali i politizacije državnih institucija zlostavljanja, neuspeh na putu razvoja i anti pristupa - izjavio je predsednik Koordinacinog saveta tog pokreta Bilal Kasami. On je od lidera SDSM-a Zorana Zaeva zatražio da objavi sve materijale vezane montirane slučajeve, kao što je slučaj "Monstrum" ili će, kazao je, u protinom i njega smatrati za učesnika u prikrivanju zločina.
Pročitajte još:
* Nova "bomba" Zaeva: Albanci osuđeni za ubistvo Makedonaca su nevini
* Zaev: Makedonci treba da uče albanski još u vrtiću
* "Nema razloga za rat u Makedoniji"
* Čekaju da premijer ode: Građani proveli noć ispred Vlade u Skoplju
- Posle objavljenih snimaka i posle neuspeha u odbrani nekakve albanske agende, DUI i DPA više nisu predstavnici Albanaca u Makedoniji i više nemaju mandat da odlucuje o Albancima u bilo kakvim pregovorima - rekao je Kasami.
Na protestima će, kako je najavljeno, Albanci tražiti i da albanski jezik postane službeni jezik na čitavoj teritoriji Makedonije, pravilnu raspodelu budžeta i dogovor oko redefinisanja Makedonije kao zajedničke konsenzualne države Albanaca i Makedonaca.
Činjenica da je, kako se navodi, protestni marš zakazan tri dana posle treće runde pregovora rukovodilaca u Briselu govori o odsustvu nade da bi na njemu moglo da dođe do nekakvog rešenja, a još manje da postoji bilo kakvo poverenje u političke predstavnike Albanaca.
Iz "Bese" su već najavili da će tražiti ostavku svih ministara DUI, pošto do sada nisu bili u stanju da uspešno završe ni jedan proces za koji su bili odgovorni.
Pokret koji se deklariše samo kao inicijator, ali ne i organizator protesta je pozvao ostale albanske politicke stranke - Pokret za reformu u DPA, Nacionalni demokratski preporod, nevladine organizacije, intelektualace, umetnike, novinare i druge javne ličnosti da zajedno formiraju Savet za organizaciju protestnog marša koji će biti održan "pod albanskom zastavom i albanskom himnom."
Analitičar Iseni Saliu kaže da postoji "milion razloga" zbog kojih Albanci u Makedoniji treba da protestuju protiv sadašnje vlade, ali ne samo oni. On je dodao da niko od Albanaca nije pokazao hrabrost da pozove Albance da podrže opozicioni protest 17. maja ali da su se mnogo Albanci spontano priključili protestu, a da bi isto tako i mnogi Makedonci mogli da se, bez ikakvih predrasuda, priključe protestu koji organizuje "Besa", koja očekuje da joj se priključe i druge opozicione stranke i građanske organizacije.
Šteta koju je ova vlada napravila građanima makedonije je mnogo velika i zbog toga treba da bude velik i širok svaki protest protiv njene politike bez obzira na to koja je stranka inicijator ili organizator.
"Besa" je politička partija koja je u poslednjem trenutku otkazala ranije najavljeno učešće na velikom antivladinom protestu 17. maja. Oni su, naime, bili nezadovoljni što je, kako su kazali, Zaev u svojim "medijskim bombama" u okviru projekta "Istina o Makedoniji" poštedeo funkconere DUI-a.
- Iz objavljenih audio snimaka se pokazalo da je za SDSM Vlada samo VMRO-DPMNE a ne i DUI. Za nas je kriminalna Vlada ne samo VMRO-DPMNE već i DUI - reagovao je tada ovaj pokret.
Za sada je izvesno da će "medijske bombe" Zaeva "ćutati" do sledećeg kruga razgovora u Briselu, 10. juna, a da li će posle toga "progovoriti", zavisiće od evetualnog dogovora na sastanku.
Objavljivanje audio snimka za slučaj "Monstrum" je odloženo zbog osetljivosti situacije posle događanja u Kumanovu. Bez obzira na to "Besa" i dalje ostaje okrenuta razrešavanju određenih sudskih presuda koje su dobile epitet "kontroverzni" ili "politicki montirani" slučajevi.
Inače, pokret "Besa" je registrovan pocetkom aprila ove godine kada je dobio sudsko rešenje o upisu u registar političkih organizacija Republike Makedonije kao politički pokret albanaca u toj državi. Organizovan je još krajem novembra prošle godine i od tada je aktivno uključen u politička zbivanja na makedonskoj sceni.