Četvrtak 11.06.2015.
18:00
Lj. Ivanović - Vesti

Turski tok teče uz šljivovicu

Reuters/G.G.
Za četiri godine presušuje: Gasovodom kroz Ukrajinu snabdeva se dobar deo Evrope

Medvedev je dodao da će, prema preliminarnim ocenama, Turski tok koštati isto kao i prvi krak Južnog toka, odnosno oko 3,3 milijarde evra. Naveo je da će komercijalni ugovor s turskom kompanijom Botas o isporukama gasa biti potpisan do kraja juna, odnosno posle formiranja nove vlade u Turskoj.

Međutim, nejasno je kako to Rusija misli da gradi Turski tok, ako Evropska unija, kao što tvrdi Moskva, nije dozvolila gradnju Južnog toka. Takođe, da bi gasovod došao do Srbije mora da prođe kroz Grčku, a već tu ponovo stižemo na teren dozvola koje mora da izda EU. Problem je i Makedonija koja je prvo izrazila interes za gradnju, ali je vlada u Skoplju ubrzo saopštila da će podršku dati samo "ako se o tome dogovore Brisel i Moskva".

- Evropa će se suočiti sa deficitom gasa od ukupno 50 milijardi kubnih metara 2025. godine - rekao je Aleksandar Medvedev.

Prema njegovim rečima, do 2025. godine deficit uvoznog gasa u Evropi dostići će 80 milijardi kubnih metara zbog pada proizvodnje prirodnog gasa.

- Sanjari iz Vašingtona teško da će moći da obezbede više od 50 milijardi kubnih metara gasa Evropi godišnje - rekao je Medvedev.

On je dodao da taj manjak gasa nije pokriven ugovorima i nema transportne rute za Evropu.

- Evropa će uskoro biti prinuđena da s Rusijom razgovara ne samo o gasovodu Turski tok, već i o dodatnim količinama gasa - uveren je Medvedev.

Međutim, Sijka Pištolova, urednica portala Enerdžiobzerver, navodi da Rusija uzalud preti.

- U Evropskoj uniji i u svetu ima toliko mnogo gasa, da u ovom trenutku Rusija nije u poziciji da preti niti Evropskoj uniji niti bilo kome drugom - kaže Pištolova.

Spremnost srpskih vlasti na alternativne varijante snadbevanja energentima ne znači da Beograd odustaje od energetskih projekata s Rusijom, izjavio je i ambasador Rusije u Beogradu Aleksandar Čepurin. Ruski ambasador je podsetio da će 2019. prestati snadbevanje gasom iz pravca Ukrajine, da će uskoro početi izgradnja gasovoda iz Novorosijska do granice sa Turskom i naveo da Rusija čuje predloge o izgradnji vertikalnog gasnog koridora iz Turske za Bugarsku, Rumuniju, predloge o TAP i druge.

- Ključno je pitanje gde će dalje ići gasovod, a Rusija se izjasnila da bi gasovod trebalo da ide prema severu preko Makedonije, Srbije, Mađarske za Austriju - rekao je Čepurin.

Čak i da se EU ne protivi Turskom toku i da je sve idealno, Rusija insistira da finansira samo gradnju do čvorišta na tursko-grčkoj granici, a da su sve zainteresovane zemlje dužne da same grade cevi do čvorišta. Srbija nije imala novca ni za 49 odsto deonice Južnog toka, a tek je nepoznato kako bi gradila sama gasovod.

- Ko će da investira? Po kakvim uslovima? Ruska preduzeća su u principu spremna da se uključe u rešavanje problema koji se pojavljuju - rekao je Čepurin.

Čepurin je naveo da potrošnja gasa u Srbiji nije velika, odnosno da iznosi malo više od jedan odsto ukupnog obima isporuka ruskog gasa u Evropu.

Ministar energetike Aleksandar Antić kaže da Srbija u ovom trenutku razmatra sve projekte koji mogu da dovedu gas u ovaj deo Evrope, i da "Srbija više neće da se zaljubljuje ni u jedan projekat". On je rekao da Srbija razmišlja o novim projektima, poput Turskog toka i snabdevanja gasom iz Azerbejdžana.

Govoreći o Turskom toku, Antić je rekao da njegova realizacija ne zavisi od Srbije, ali da on mora da bude u skladu s energetskim paketom, i da u njegovu realizaciju budu uključeni Gasprom i Evropska unija.

- Mi ćemo s Grčkom, Makedonijom, Mađarskom i Austrijom, kroz koje bi prošao Turski tok, razgovarati o tom projektu - rekao je Antić.

2024 © - Vesti online