Bitno pitanje: Da li mršavimo ako preskačemo obroke?
Naime, rezultati nedavno sprovedenog istraživanja pokazali su da preskakanje obroka može da poremeti vaš metabolizam i da dovede do povećanja masnih naslaga.
Istraživanje je sprovedeno na miševima, koji su bili podeljeni u dve grupe: prva grupa je mogla da gricka hranu tokom dana, dok je druga bila na posebnom režimu ishrane, koja je obuhvatala preskakanje obroka. Naučnici su miševe u drugoj grupi hranili samo na početku dana, što je dovelo do prejedanja tokom obroka i ponovnog posta do sledećeg obroka.
Nakon pet dana ovakvog režima, miševima je bilo dozvoljeno da se hrane i tokom dana. Međutim, miševi nisu mogli da prestanu da se prejedaju i da jedu svoje obroke brzo i momentalno. Čak i kada su miševi unosili isti broj kalorija, post i prejedanje miševa je učinilo da se ugoje u središnjem stomačnom delu.
Ova grupa miševa je razvila i otpornost na insulin, marker koji je povezan sa srčanom bolešću i stanjem pre pojave dijabetesa. Nakon obroka, insulin pomaže da se šećer ukloni iz krvi da skladišti energiju na pojedinim delovima tela.
Autor studije Beluri smatra da ovakva pravila važe i za ljude, pa da je bolje da pojedete nešto zdravo nego da se izgladnjujete i preskačete obroke. Sledeći put kada osetite glad, čuvajte nivo insulina i pojedite šaku orašastih plodova ili neku drugu zdravu grickalicu.