Petak 22.05.2015.
06:16
R. L. - Vesti

Srbi pred otkrićem leka protiv ebole

Reuters
Užas: Ebola odnosi sve više života, posebno u Africi

- Do leka je još dalek put sa neizvesnim ishodom. Istraživanja za sada dobro napreduju i zadovoljni smo dosadašnjim rezultatima. Reč je o fundamentalnom istraživanju i u ovoj fazi bolje rezultate još niko nije postigao - izjavio je za "Vesti" dr Šolaja.

Hemijska jedinjenja kojima je ovaj tim naučnika tretirao miševe izložene virusu ebole, dala su dobre rezultate, jer je od 70 do 90 odsto miševa koji su primili jedno od tri eksperimentalna jedinjenja preživelo infekciju i nije bilo nikakvih očiglednih sporednih efekata. Ako se dođe do leka, američka Agencija za hranu i lekove tek treba da ga odobri.

Dr Tomislav Prvulović iz Nju Džersija, podseća da je tim lekara, koji se svojevremeno borio sa ebolom misionareći u siromašnim zemljama afričkog sveta, tada otkrio da krv onih koji prežive ovaj smrtonosni virus, može da pomogne u izlečenju drugih.

- Reč je o serumu LSS (Life Saving Serum) i plazmi LSP (Life Saving Plazma) koji spasavaju život. Serume i plazmu iz krvi onih koji su preživeli ebolu pravili smo još pre više od tri decenije i tako spasavali živote drugim bolesnicima. Na isti način je i američki dr Brentli preživeo ebolu prošle godine, a potom je dajući svoju plazmu spasao živote osam inficiranih zdravstvenih radnika ispričao nam je dr Prvulović.

Umrlo 10.000 ljudi

Doktor Prvulović podseća da je njegov tadašnji šef tima dr Džonatan Man, kad je otkrio virus ebole 1976. godine, insistirao je na serumu i plazmi kako bi se zaustavila epidemija.

- Zbog toga mi nikad nismo na terenu imali epidemiju katastrofalnih razmera. Jedino nam je u Sudanu umrlo mnogo - 290 ljudi. A nažalost danas imamo preko 10.000 mrtvih, preko 20.000 inficiranih i još uvek pate. I umiru naročito u Sijera Leoneu - kaže Prvulović.

2024 © - Vesti online