"Srbija je garant evropske bezbednosti"
- Danas treba da slavimo što je kraj tog rata omogućio jednu novu Evropu, Evropu utemeljenu na demokratskom upravljanju i posvećenosti širenju ljudskih prava. Saveznički doprinosi tokom Drugog svetskog rata bili su ključni za vraćanje mira u Evropu i Aziju, i pomogli su osnivanju Ujedinjenih nacija 1945. godine. Srbija, danas, stoji kao jemac evropske bezbednosti kroz predsedavanje OEBS-u - napisao je Kirbi u autoskom članku za "Danas".
U tim aktivnostima SAD je partner Srbije, rekao je Kirbi. On je dodao i da Srbija, u nastojanju da se priduži Evropskoj uniji, ima američku podršku.
Pročitajte još:
* Fratini: Srbija je most između Evrope i Moskve
* "Bombardovanje Srbije narušilo postsovjetski poredak"
* Bojkot je uvreda za 27 miliona ruskih žrtava
* "Srpski gardisti marširaće u stroju pobednika"
* Da se umilimo i zapadu: 100 srpskih vojnika na vežbi u Nemačkoj
* Obama "ubio" Jugoslaviju na plakatima komunista u Sankt Peterburgu
- I u vašoj nameri da postanete aktivni partner NATO-a moja zemlja podržava Srbiju; pružamo podršku i obuku za modernizaciju i profesionalizaciju srpskih oružanih snaga koje ponosno učestvuju u mirovnim operacijama Ujedinjenih nacija i Evropske unije - dodao je Kirbi.
- Danas kad obeležavamo dan kada se Drugi svetski rat završio u Evropi, svi mi koji tako mnogo dugujemo tim hrabrim muškarcima i ženama, podsećamo se da radeći zajedno možemo da osiguramo da rat više nikada ne dođe u naše zemlje, poručio je on.
Ambasador je u članku povodom 70 godina od pobede u Evropi podsetio da su tada savezničke snage prihvatile predaju sila Osovine u Evropi i Drugi svetski rat je okončan.
- Sjedinjene Američke Države su ponosne - kao što je i Srbija - na naš savez u pobedi protiv nacizma i fašizma. Odajemo poštovanje hrabrim Srbima koji su spasili 500 savezničkih vazduhoplovaca za vreme Operacije Halijard - rekao je on.
Danas odajemo poštu svim izgubljenim životima saveznika u Drugom svetskom ratu, i prisećamo se doprinosa svih saveznika, od britanskog ponosnog stava iz 1940. godine, preko pokreta otpora u okupiranim zemljama, do požrtvovanosti svih naroda koji su činili Sovjetski Savez, napisao je američki ambasador.
- Ali zadržati se na patnji koju je izazvao rat nije dovoljno da se oda poštovanje idealima za koje su se muškarci i žene borili od 1939. do 1945. godine. Iz pepela Drugog svetskog rata Sjedinjene Američke Države i Evropa su napravile zajednicu utemeljenu na zajedničkim vrednostima i institucijama; ove zajedničke vrednosti su donele Evropi do tada neviđeno doba mira, izobilja i stabilnosti - rekao je on.
Prema njegovim rečima, nakon što su se Srbija, SAD i Sovjetski Savez priključili ratu 1941. godine, SAD je kao pomoć naporima na Istočnom frontu Crvenoj armiji dostavila municiju i druge ratne materijale u vrednosti od 11,3 milijarde tadašnjih dolara (sadašnjih 181,5 milijardi dolara), u međuvremenu se priključivši Velikoj Britaniji, Komonveltu i slobodnim snagama drugih saveznika na Zapadnom frontu.
Takva saradnja se pokazala kao ključna za potpisivanje Helsinškog dogovora 1975. godine i stvaranje onoga što je danas OEBS, ocenio je Kirbi, dodavši da SAD nastavljaju da unapređuju odnose skovane u Drugom svetskom ratu i poštuju istorijske veze sa Evropom i Azijom.