Sreda 01.04.2015.
17:14
Tanjug

Objavljena žalba tužilaštva i odluka Žalbenog veća o Šešeljevom povratku

A. Čukić
Šešelj potvrdio da je dobio odluku Žalbenog veća na srpskom jeziku, kako je tražio. Sad čeka odluku Pretresnog veća

Šešelj je novinarima ispred Palate pravde potvrdio da je pre podne dobio odluku Žalbenog veća na srpskom jeziku i da sada čeka odluku Pretresnog veća, napominjući da se neće dobrovoljno vratiti u pritvorsku jedinicu Haškog tribunala.

Odluka Pretesnog veća koje sudi Šešelju, trebalo bi da bude doneta narednih dana, a tek u njoj će biti određen rok u kojem Šešelj treba da se vrati u Hag.

Prema dosadašnjoj praksi, u takvim slučajevima sud je koristio izraz "u primerenom vremenu", ali može da bude i neki određeni rok, rekao je ranije za Milan Antonijević iz Jukoma Tanjugu.

Žalbeno veće je Pretresnom veću takođe naložilo da, nakon što se Šeselj vrati u pritvorsku jedinicu, ponovi postupak odlučivanja o njegovom privremenom puštanju na slobodu, odnosno da sasluša predstavike Srbije i Holandije povodom pružanja garancija i potom proceni ispunjenost uslova za to.

Dok Šešelj tvrdi da neće dobrovoljno ići nazad u Hag, iz Vlade Srbije poručuju da neće biti ni "nasilnog hapšenja". Međutim, Zakonom o saradnji sa Haškim tribunalom Srbija je obavezana da liši slobode i isporuči svoje državljane protiv kojih se vodi krivični postupak pred haškim sudom.

Dnevni list "Danas" prenosi da zahtev Haškog suda za izručenje Šešelja stiže na adresu Ministarstva pravde koje ga prosleđuje Nacionalnom savetu za saradnju sa Haškim tribunalom.

Potom se održava sednica Vlade na kojoj se donosi odluka o tom pitanju.

Odluka Žalbenog veća doneta je po žalbi haškog tužilaštva u kojoj je tvrdilo da je Pretresno veće napravilo grešku u primeni prava jer nije razmotrilo da li su preduslovi za privremeno puštanje Šešelja na slobodu i dalje ispunjeni, naročito u svetlu njegovih izjava da se neće vratiti pred Međunarodni sud, preneo je B92. Takođe, navodi se da Pretresno veće nije razmotrilo da li ocena tog veća da privremeno pusti Šešelja na slobodu treba da bude regulisana minimalnim uslovima i dalje validna.

Šta sve Tužilaštvo tvrdi, šta hoće?

Tužilaštvo je zbog toga zatražilo od Žalbenog veća da poništi odluku o odbijanju zahteva za vraćanje Šešelja, povuče odluku o njegovom puštanju na slobodu i naloži mu da se pojavi pred Pretresnim većem da bi se ponovo razmotrili uslovi za eventualno puštanje na slobodu.

Tužilaštvo tvrdi da privremeno puštanje na slobodu može biti naloženo samo ako su ispunjena dva ključna preduslova, da se pretresno veće uverilo da će se optuženi pojaviti na suđenju i da neće predstavljati opasnost ni za jednu žrtvu, svedoka ili drugo lice.

U svetlu Šešeljeve izjave da se neće vratiti u Hag, tužilaštvo navodi da Pretresno veće više ne može da bude uvereno da su preduslovi i dalje ispunjeni i da je zbog toga obavezno da ga pozove da se vrati.

Tužilaštvo takođe tvrdi da Pretresno veće nije razmotrilo njegov argument da Šešeljevo ponašanje posle puštanja na slobodu podriva osnov po kom je odlučeno da mu se nametnu samo minimalni uslovi i da se od njega ne zahteva da se obaveže da će se pridržavati uslova za privremeno puštanje na slobodu.

U dispozitivu odluke navodi se da Žalbeno veće, uz suprotno mišljenje sudija Tuzmukamedova i Afandea, delimično usvaja žalbu i nalaže pretresnom veću da smesta povuče Šešeljevo privremeno puštanje na slobodu.

2024 © - Vesti online