Pilot "Džermanvingsa" nije mogao da uđe u kokpit?
Na osnovu snimaka razgovora se ne može zaključiti zašto je pilot napustio kokpit niti zašto nije mogao ponovo da uđe u kokpit dok se avion kretao ka francuskim Alpima.
Istražitelji proučavaju snimak razgovora na jednoj od crnih kutija, dok se nastavlja potraga za drugom crnom kutijom.
Pročitajte još:
* Francuski Alpi: Spasilačke ekipe izvukle prva tela nastradalih
- Pilot koji je van kokpita kuca na vrata, ali nema odgovora. Zatim jače lupa na vrata i nema odgovora. Potom se čuje kako pokušava da razvali vrata - rekao je neimenovani istražitelj "Njujork tajmsu".
Avion je pripadao "Džermanvingsu", niskobudžetnoj kompaniji "Lufthanze" čiji je portparol izjavio da je ta kompanija upoznata sa pričom "Njujork tajmsa".
- Mi od vlasti nismo dobili potvrdu ovog izveštaja i tražimo dodatne informacije. Nećemo učestvovati u spekulisanju o uzrocima nesreće - rekao je portparol "Lufthanze".
"Njujork tajms" se poziva na visokog vojnog zvaničnika iz istrage koji kaže da se na audio snimku iz kokpita čuje "opušteni" razgovor među pilotima na početku leta. Zatim se čuje kako jedan od pilota napušta kokpit.
- Još ne znamo zašto je jedan od njih izašao iz kokpita. Ali sigurno je da je na kraju leta pilot u kokpitu sam i da ne otvara vrata - rekao je ovaj zvaničnik.
Portparol "Lufthanze" je rekao da se posle otmice aviona u SAD 11. septembra 2001. godine vrata kokpita ne mogu otvarati spolja.
Mediji: Vrata kokpita imaju trostruku zaštitu
Vrata na kokpitu avionu tipa A320, kao što je bio avion "Džermanvingsa" koji se srušio u francuskim Alpima, imaju tri električne brave i u normalnim uslovima leta su zaključana, pišu nemački mediji, povodom saznanja da je jedan od dvojice pilota pre pada napustio kabinu i nije mogao da se vrati nazad.
Ako neko spolja, iz aviona, želi da uđe u pilotsku kabinu, onda posada može manuelnim putem da otvori vrata, a ukoliko osobe u kokpitu ne reagiju, onda drugo letačko osoblje, na primer, stjuardesa, može da otvori vrata, ukucavanjem jedne šifre, koja ima od dva do sedam znakova, prenose mediji.
Šifra se uvek programima pre početka leta, ukazuju mediji, navodeći da, postoji i mehanički mehanizam za hitne slučajeve u nevolji, kojim posada može da otvoori vrata. Pored toga, postoji i "ekstra brava", za slučaj da jedna od električnih ne funkcioniše, piše štampa.
Kopilot srušenog aviona imao 630 sati letačkog iskustva
Kopilot aviona "Džermanvingsa" koji se srušio u južnoj Francuskoj, bio je na poslu u toj kompaniji od septembra 2013. godine i imao iza sebe 630 sati letačkog iskustva, rekla je jedna portparolka "Lufthanze" na pitanje agencije AFP, prenose nemački mediji. Kopilot se školovao u Bremenu, u letačkoj školi "Lufthanze", koja je "majka-firma" kompanije "Džermanvings", navela je portparol.
Kapetan leta imao je više od 6.000 sati letenja, navode nemački mediji u izveštajima o avionu "Džermanvingsa" koji se srušio u južnoj Francuskoj.