Ponedeljak 23.02.2015.
16:12
Beta

EP: Napredak Srbije ka EU

Fonet/TV Fonet
Za napredak Srbije ka EU najvažnija vladavina prava

Temeljito sprovođenje pravne tekovine EU, evropskih zakona i politika je za Srbiju i dalje ključni pokazatelj uspešnosti procesa evropske integracije, navodi se u nacrtu rezolucije koju bi Evropski parlament trebalo da usvoji u martu na plenarnoj sednici.
 

U nacrtu rezolucije, koju je pripremio izvestilac za Srbiju u Evropskom parlamentu Dejvid Mekalister, ističe se da bi poglavlje 23 o pravosuđu i temeljnim pravima, kao i poglavlje 24 - pravda, sloboda i bezbednost trebalo otvoriti u ranoj fazi pregovora o članstvu EU i Srbije.

Dijalog sa Prištinom

Pravna nesigurnost

Evropski parlament napominje da je "pravna nesigurnost prisutna u privatnom sektoru i posle usvojenih zakonskih izmena" i otud "ponovo izražava zabrinutost zbog odredbi novog člana 234. o zloupotrebi položaja i ovlašćenja koji se i dalje mogu proizvoljno tumačiti". U nacrtu rezolicije se dodaje da Srbija treba da usaglasi zakonodavsto s pravnom tekovinom Unije kako bi što brže sprovela razdvajanje i restrukturaciju javnog preduzeća za gas.

Takođe se podstiču Beograd i Priština da nastave dijalog i primenu postignutih dogovora i podvlači da je okvirom za pregovore o članstvu Srbija-EU "utvrđeno da se uporedo s opštim napretkom pregovora mora ostvarivati pomak u normalizaciji odnosa s Kosovom u skladu s poglavljem 35".

Poglavlje 35 treba otvoriti na početku pregovora, navodi se u nacrtu rezolucije EP.

Evropski parlamentarci isto tako pozivaju Srbiju da uskladi svoju spoljnu i bezbednosnu politiku s politikom EU, uključujući svoju politiku prema Rusiji.

U dokumentu se izražava "žaljenje što Srbija, kada je to od nje bilo zatraženo, nije uskladila svoje odluke s odlukama Saveta ministara EU kojima se uvode restriktivne mere protiv Rusije".

Prema nacrtu rezolucije EP, reforma pravosuđa mora se dovršiti kako bi se zajamčila potpuna nezavisnost i nepristranost sudija i tužilaca, a za to je potrebna i dopuna ustava.

Parlamentarci EU pozdravljaju "snažan politički podstrek" koji se u Srbiji daje bitki protiv korupcije i primeni preporuka Grupe država za suzbijanje korupcije (GRECO).

Uz navođenje da je pokrenuto nekoliko istraga o korupciji na visokoj ravni, primećuje se da "treba pospešiti i potpuno primeniti pravni okvir za borbu protiv korupcije".

Takođe se upozorava da su slučajevi "odavanja informacija medijima o istragama u toku, čime se krši pretpostavka nevinosti, ozbiljan razlog za zabrinutost i trebalo bi ih istražiti i pokrenuti sudski postupak u skladu sa zakonom".

Rad regulatornih tela

Evropski parlament "pohvaljuje rad nezavisnih regulatornih tela i njihov doprinos poboljšanju pravnog okvira i većem stupnju odgovornosti državnih institucija", uz napomenu da se "preporuke nezavisnih regulatornih tela moraju slediti, a njihova nezavisnost poštovati".

Odnosi sa susedima

Evropski parlament takođe "ceni konstruktivan pristup srpske vlade u odnosima sa susednim zemljama jer je time omogućen znatan napredak u ostvarivanju i regionalne sradnje i bližih odnosa s EU".

U nacrtu rezolucije se pozdravlja i traži sprovođenje usvojenih zakona o javnom informisanju i medijima, zakona o elektronskim medijima i zakona o javnim radiodifuzionim uslugama i poziva na njihovo sprovođenje.

Parlamentarci EU navode da su "zabrinuti zbog pretnji novinarima... i sve gorih uslova za potpuno ostvarivanje slobode izražavanja u Srbiji i naglašavaju potrebe potpune transparentnosti medijskog vlasništva".

Prema dokumentu Evropskog parlamenta, "poplave u Srbiji u maju 2014. su ozbiljno pogodile stanovništvo i nepovoljno uticale na privredu", ali je srpskim vlastima upućen "podstrek da sprovedu strukturne privredne reforme kako bi se poboljšao ambijent za investicije, smanjio visoki stepen nezaposlenosti i siromaštva, kao i da se sprovede konsolidacija budžeta".

"Za pospešenje uslova poslovanja su nužne planirane strukturne reforme, uz jačanje pravnog ustrojsva i ravnopravne primene zakona", a "hitno treba ukinuti administrativne prepreka za poslovanje i brzo sprovesti restrukturaciju javnih poduzeć", navodi se u nacrtu.

2024 © - Vesti online