Subota 14.02.2015.
09:32
Beta

Niko ne zna šta tačno Putin hoće

Fonet/AP
Nikome ne polazi za rukom da shvati koji su ciljevi spoljne politike Vladimira Putina

Sporazum, nazvan Minsk 2, postignut posle 16 sati pregovora lidera Nemačke, Francuske, Ukrajine i Rusije, stvorio je "tračak nade" posle sukoba koji su poslednjih nedelja dostigli kritičnu tačku.

Na nedostatak poverenja utiče i to što lideri nisu potpisali nikakav obavezujući dokument. Umesto toga saglasili su se saopštenjem da će "u potpunosti poštovati suverenitet i teritorijalni integritet Ukrajine".

- Putin ima velike karte i dobro sa njima igra -  smatra Ivo Dadler, bivši ambasador SAD pri NATO, prenosi Njujork tajms.

- On ne dozvoljava da bilo ko zna šta mu je na umu. Konstantno smo mu govorili šta mi planiramo i da ne želimo vojne sukobe –

Nešto slično rekao je nedavno i Gernot Erler, koordinator nemačke vlade za politiku prema Rusiji, koji je ove nedelje posetio Beograd.

- Mi jednostavno ne znamo šta su ciljevi Rusije - rekao je Erler u intervjuu za magazin European. On smatra da je ruska politika nepredvidljiva.

Ukrajinski predsednik Petro Porošenko izjavio je danas da ne treba "gajiti iluzije" o budućnosti mirovnog sporazuma.

- Ne želim da dajem lažne nade, niti da neko pomisli da sam naivan.Predstoji još dug i težak put do postizanja mira. Niko ne može da garantuje da će uslovi iz sporazuma u Minsku biti ispunjeni - rekao je Porošenko u govoru vojsci.

Nemačka kancelarka Angela Merkel i francuski predsednik Fransoa Oland, koji su učestvovali u pregovorima u Minsku, još su juče rekli da postoje "teškoće" u primeni sporazuma i zapretili Rusiji dodatnim sankcijama ukoliko ne bude poštovano primirje.

SAD koje nisu učestovale u pregovorima, podržale su "iza kulisa" svoje evropske saveznike kao i održavanje pritiska na Rusiju.

Šefica evropske diplomatije Federika Mogerini, malo pozitivnija, ocenila je tokom posete Tunisu, da će prekid vatre "ukoliko se konkretizuje na terenu" u nedelju, predstavljati prvi korak ka rešavanju krize.

Prorusi žele da zauzmu Debaljcevo pre početka primirja

Borbe se u istočnoj Ukrajini vode duž cele linije fronta, a "neprijateljske bespilotne letelice nadleću zonu konflikta", saopštila je ukrajinska vojska.

Vojska je navela da se borbe vode nadomak Debaljceva, strateškog železničkog čvora između Donjecka i Luganska gde su ukrajinski vojnici gotovo opkoljeni.

Mnogi analitičari veruju da će prorusi pokušati da zauzmu Debaljceve do nedelje kad počinje primirje.

- Ukrajina očekuje eskalaciju i preduzima sve mere kako bi odbila napade - izjavio je zamenik ukrajinskog ministra odbrane Petro Mehed i dodao da će pobunjenici pokušati da zauzmu Debaljceve i stratešku luku Mariupolj kod Azovskog mora.

Opšti je stav da je sporazum Minsk 2 samo prividan prekid vatre koji ne predviđa konkretne mehanizme za rešavanje spornih pitanja, kao što je kontrola 400 kilometara granice s Rusijom koja je u rukama seperatista, dok vlasti u Kijevu i Zapad tvrde da Rusija preko granice prebacuje oružje pobunjenicima.

Fonet/AP
Debaljcevo je jedna od strateških tački oko koje se vode bitke

Šef ukrajinske diplomatije Pavlo Klimkin priznao je danas u parlamentu da još nije određen datum za povlačenje "stranih snaga s ukrajinske teritorije".

Ostaje nerešena i sudbina pilota ukrajinske vojske Nađe Savčenko. Uprkos najavi o razmeni zatvorenika i talaca, ruski istražitelji saopštili su danas da nema uslova za oslobađanje Nađe Savčenko.

Savčenko je optužena za ubistvo dva ruska novinara u istočnoj Ukrajini sredinom juna, kada se borila kao dobrovoljac. Istražni komitet navodi da je Savčenko pritvorena tek pošto je dobrovoljno prešla granicu s Rusijom, što ona negira.

- Sporazum Minsk 2 će verovatno propasti narednih meseci i možemo da očekujemo eskalaciju nasilja i strože sankcije Rusiji tokom godine - ocenila je Grupa Evroazija u svojoj analizi.

2024 © - Vesti online