Kao što kritičari Mladena Bosića danas imaju sasvim dovoljno argumenata za tezu da on nije pravi čovek na čelu partije. Jer, otkako je na čelu, SDS uglavnom gubi izbore i zapravo nikada nije bila na vlasti u Srpskoj.
Ipak, poslednjih meseci i sedmica dospeo je u centar pažnje, ne samo domaće, već i regionalne javnosti. Njegova stranka bila je predvodnik organizacije protesta usmerenih protiv vlasti u Srpskoj koji su održani prošle subote. Pod stalnim optužbama za izdaju Srpske, Bosić i ekipa okupili su desetak hiljada ljudi u jednom banjalučkom parku i vlastima poslali jasne poruke. Tako ohrabren, Bosić ulazi u kampanju za oktobarske izbore koji će, u suštini, biti poslednji pravi test za njega. Ukoliko SDS ne ostvari zavidan rezultat, pritisci da se povuče sa čela partije biće još veći.
Rođen je 24. maja 1961. godine u Brčkom. U tom gradu završio je osnovnu školu i gimnaziju, Elektrotehnički fakultet je diplomirao 1987. u Novom Sadu. Karijeru u struci započeo je u Tvornici akumulatora "Tesla" u Brčkom, a kratko je bio komercijalni direktor preduzeća Staklomont u ovom gradu, tokom rata je bio direktor PTT Brčko, posle rata i Telekoma Republike Srpske u tom gradu.
Bosić retko otkriva detalje iz svog privatnog života. Supruga Ljiljana se ne eksponira, kao ni deca Sandra i Nikola. I kćerka i sin su završili studije informatike na Prirodno-matematičkom fakultetu u Novom Sadu, a zatim i master studije. Kćerka radi kao programer u jednoj firmi u tom gradu, a sin još traži posao.
Političku karijeru Bosić zvanično počinje 2000. godine kada biva imenovan za zamenika ministra spoljnih poslova BiH. Inače, govori engleski jezik, a smisao za diplomatiju pokazivao je i ranije. Stoga je logično da je, nakon odlaska za pozicije zamenika ministra, imenovan za ambasadora BiH u Sloveniji.
Nije se dugo zadržao, vratio se već 2004. godine, i zaposlio se na staro radno mesto u Telekomu. U međuvremenu je napredovao u strukturama Srpske demokratske stranke, da bi sredinom prošle decenije došao do pozicije zamenika predsednika, dok je partiju vodio Dragan Čavić. Na izborima 2006. godine oprobao se u trci za srpskog člana Predsedništva BiH, ali je ubedljivo poražen od Nebojše Radmanovića iz SNSD-a.
Od tada do danas uvek bira liste za parlament kada izlazi na izbore, što je za mnoge odraz političkog kukavičluka i nedostatka hrabrosti da odmeri snage sa Miloradom Dodikom. U period vladanja SDS-om, pokazao je sposobnosti da stranačke organe uskladi sa svojom voljom. Za vreme njegove vlasti u stranci, SDS je potpuno napustilo nekoliko bivših predsednika. Tvrde da je autokrata, a mnogi mu zameraju da je izuzetno sujetan.
Tokom proteklih deset godina na čelu SDS-a, kažu upućeni, prava opsesija mu je postao Milorad Dodik. U političkom smislu želi da bude u ravni sa predsednikom Srpske, a mnoge poteze, koji su se ispostavili kao pogrešni, povukao je, kažu neki njegovi najbliži saradnici, upravo zbog sujete.