Na primer, postoji zamisao o odbijanju pešačkih napada upotrebom sedativa. Obično je isuviše rizično ili neizvodljivo sipati pilule protivniku u hranu, ali se sedativi lako mogu raspršiti iz rakete ili letelice. Naravno, za to je potrebna ogromna količina sedativa, jer vetrovi često odnose gasove daleko od mete.
Tokom povlačenja iz Somalije 1995, Amerikanci su testirali sedative protiv neprijatelja ali su, navodno, odustali zbog brutalne osvete somalijskih pobunjenika. Hemijska oružja, poput ovog, pored zagađivanja životne sredine, ako i ne ub-ijaju, sigurno unakažavaju, izazivajući genetske anomalije kod ljudi.
Zbog opasnosti, mnoge države su odlučile da zabrane sve vrste hemijskog naoružanja. Aprila 1997. stupila je na snagu međunarodna konvencija o osnivanju Organizacije za zabranu hemijskog naoružanja (OPCW) u okviru UN. Zadatak joj je praćenje i ostvarivanje ciljeva konvencije. Sedište organizacije je u Hagu. Tu radi oko 300 inspektora spremnih da provedu nenajavljenu istragu bilo kog industrijskog ili vojnog postrojenja, bilo gde u svetu. Inspekcija je korak u dobrom pravcu, ali hemijsko oružje se i dalje nesmetano proizvodi diljem planete, uglavnom zbog toga što su nuklearna istraživanja u vojne svrhe, u većini država, zabranjena. Radikalnim grupama i teroristima je danas srazmerno lako da nabave hemijsko oružje što se svakodnevno potvrđuje; nedavno su operativci Velike Britanije uhapsili trojicu pripadnika Al Kaide koji su nameravali da izvrše napad sarinom, sličan ataku na podzemnu železnicu u Tokiju, izvršenom od strane kulta Aum-šinrikio, kada je povređeno 5000 ljudi.