Četvrtak 26. 12. 2024.
Beograd
160
  • Novi Sad
    170
  • Niš
    140
  • Kikinda
    160
  • Kraljevo
    150
  • Kruševac
    150
  • Leskovac
    150
  • Loznica
    140
  • Negotin
    190
  • Ruma
    170
  • Sjenica
    120
  • Vranje
    130
  • Vršac
    140
  • Zlatibor
    140
  • Zrenjanin
    170
7
Sreda 23.11.2016.
14:33
sputniknews.com, Vestionline #Commented 45 and 46 rows # #Changed code from 45-46 A
Vrhovni lider Irana ajatolah Ali Hamnej izjavio je da će najavljeno produženje sankcija SAD prema toj zemlji predstavljati kršenje nuklearnog sporazuma što će primorati Teheran da preduzme recipročne mere, prenosi Rojters.
Petak 25.11.2016.21:42
Иран наставља да се наоружава и учвршћује војне везе са Русијом, као и са Кином, док се припрема за нове дипломатске и економске нападе САД под вођством Доналда Трампа и Републиканске странке, противника споразума о нуклеарном програму с Техераном и заговорника задржавања Ирана у дубокој изолацији. Након што су од Кремља набавиле противракетни систем С-300, иранске власти сада преговарају с Русима и о куповини њиховог оружја вредног 10 милијарди евра, међу којим су тенкови Т-90, артиљеријске батерије, авиони и хеликоптери, пренела је руска агенција РИА речи Виктора Озерова, председавајућег комитета за одбрану и безбедност горњег дома националног парламента. Са Кином је Иран потписао споразум о интензивирању војне сарадње. Тај договор, како је известио „Џерузалем пост”, подразумева још више билатералне координације у обуци војника и тешње повезивање у односу према регионалним безбедносним питањима. Ти потези разљутиће Вашингтон, па и Трампа, уз све контрадикције његових ставова према Блиском истоку, у којима је тешко уочити доследну политику каква не би себи скакала у стомак. Позицијом коју су он и републиканци заузели у погледу Техерана, на пример, могао би бити ослабљен и сиријски режим, премда Трамп сугерише да је могућа макар посредна сарадња са Башаром ел Асадом у борби против џихадизма.
Petak 25.11.2016.21:43
Руска авијација омогућује Асаду да напредује на фронту, али пешадија којом то чини, пошто му је регуларна војска добрано истрошена годинама рата и дезертирањем, прилично зависи од бораца које је регрутовао и послао Иран. Његова војна и финансијска помоћ је режим у Дамаску одржавала у животу пре руске интервенције и није му ни након ње престала бити неопходна. Чак и да САД под Трампом престану да подржавају сиријске побуњенике, питање је да ли би се повукли кључни покровитељи антиасадовских снага из региона, попут Саудијске Арабије, Катара и Турске, уверене да ће с новим америчким председником имати боље односе него са актуелним, па тиме и још више одрешене руке, које ни досад није држала подаље од суседа. Поткопавање Ирана ишло би науштрб и офанзиве против Исламске државе (ИД) у Ираку. Шиитске милиције које у њој учествују више су под контролом Техерана него Багдада. Бела кућа под Бараком Обамом и Пентагон прећутно су прихватили чињеницу да су у рату са ИД на истој страни с Ираном, па су дозволили да амерички војници наступају у дискретној координацији с тим паравојним формацијама.
Petak 25.11.2016.21:43
Донекле је Обама заузео исти став и према Асаду, наоружавајући његове противнике из опозиције, али усредсређујући се на бомбардовање положаја ИД и ваздушно покривање курдских трупа које нападају џихадисте. Трамп, међутим, тврдећи да му је сузбијање исламистичког тероризма приоритет, као могућег савезника прихвата само Асада, али не и Иран. Стога би могле учестати вести налик овој последњој о наоружавању Техерана. Већ и у складу с тим колико су Русија односно Кина присутне на ширем Блиском истоку – премда Пекинг показује све више занимања за тај део света – војна сарадња с Москвом је далеко више одмакла. У августу је ирански министар одбране, бригадни генерал Хусеин Дехган, изјавио да његова држава жели и да од Русије купи „сухоје 30” и да одговор Москве „засад није одричан”. Новости о евентуалном напретку преговора о том аранжману, истина, одонда није било.
Petak 25.11.2016.21:43
И пре тога, Трампове изјаве о Ирану током кампању биле су постојано непријатељске. Његова тврдокорна одбојност и републиканаца према Техерану већ је почела да се претаче и у конкретна дела. Амерички Конгрес је, гласајући готово доследно по партијским линијама, уз свега неколико демократа који су подржали ту иницијативу ривалске странке, блокирао продају цивилних авиона Ирану. Забрана није стављена само на летелице америчког „Боинга” него и на оне који производи француски „Ербас”, јер најмање десет процената њихових делова потичу из САД, па је за ту продају такође неопходна сагласност Вашингтона. Републикански чланови Конгреса, тврдећи да би и цивилни авиони могли послужити Ирану да превози трупе у Сирију, нису се предомислили ни након што су их опоненти, како јавља Ројтерс, упозорили на то да би блокада уговора о продаји могла збрисати радна места у домаћој авио-индустрији.
Petak 25.11.2016.21:44
Још далекосежније од тога јесте што је Конгрес изгласао и десетогодишњи продужетак санкција наметнутих Ирану како би се омео у развијању нуклеарних капацитета и евентуалним напорима да конструише атомску бомбу. Обнова ембарга, ако и није кршење, прилично личи на саботажу споразума о ограничењу нуклеарног програма који је Техеран потписао прошлог лета у замену за ослобађање од већине санкција. И пре него што су осоко-љени победом на изборима почетком месеца, републиканци су у Конгресу одмах након склапања споразума деловали као да га намерно поткопавају. Тако су готово моментално увели додатна ограничења за визе не само Иранцима, него и онима који су њихову земљу посетили, поручујући да она има остати изопштена упркос пристајању на услове сила с којима је преговарала о споразуму. Трамп је обећавао да ће тај договор, који онемогућава Ирану да направи нуклеарну бомбу у наредних десет година, оборити, да би касније казао како га можда неће срушити али да ће се обрушити на Техеран, према којем је, како сматра, Барак Обама био превише попустљив. Ако би се одлучио и за војну акцију против Ирана, на бомбардовање тамошњих нуклеарних постројења, наишао би на проблем: руски противракетни систем С-300, који је инсталиран и око погона Фордо, једног од оних у које је Запад највише сумњао да потајно служи производњи атомске бомбе.
Petak 25.11.2016.21:45
Иран се не ослања само на руску војну помоћ, него настоји да и сам ојача. Министар одбране Дехган је летос казао и да је Москва нудила Техерану савременији, унапређени противваздушни систем за пресретање непријатељских пројектила, под именом С-400, али да његова држава није била заинтересована. Из тога је вероватно требало схватити да он Ирану није потребан зато што су његови стручњаци направили сопствену, наводно усавршену верзију С-300, прозвану „бавар-373”, која је откривена јавности неколико дана пре Дехганове изјаве. Тада је ирански председник Хасан Рохани саопштио да је ирански војни буџет удвостручен у поређењу с претходном годином, као и да је његова земља конструисала свој први ваздушни ловац.
Petak 25.11.2016.21:45
Роханију наредне године предстоји битка за још један мандат. Прагматични политичар је заложио свој углед за потписивање споразума о нуклеарном програму. Рушење тог споразума – који је досад, због америчких санкција, ионако земљи донео мање економске користи него што се очекивало, па је донекле већ разочарао Иранце – нарушило би и Роханијеве шансе на изборима и ојачало тврдокорне конзервативце предвођене врховним ајатолахом Алијем Хамнеијем, који су против дијалога са Западом. И на тај начин би се Иран гурао у радикализацију уместо да се помогне његово отварање према свету.

Komentari na ovom sajtu su odgovornost autora komentara i ne predstavljaju stavove redakcije Vesti online.

Svi komentari prolaze moderaciju pre nego što će biti objavljeni na sajtu Vesti online.

Redakcija Vesti online zadržava pravo da komentar ne objavi ili objavi i naknadno izbriše, bez obaveze pojašnjenja autoru komentara za razloge neobjavljivanja ili brisanja.

Komentari koji sadrže govor mržnje ili nasilje, pretnje ili vulgarnosti, koji podstiču diskriminaciju na bilo kojoj osnovi i izražavaju netrpeljivost, koji ne odgovaraju temi vesti na koju se komentariše, neće biti objavljeni.

(Komentar mogu da ostave samo prethodno registrovani korisnici Vesti online)*

VAŠ KOMENTAR (max. 1000 karaktera)