Subota 28. 12. 2024.
Beograd
160
  • Novi Sad
    170
  • Niš
    140
  • Kikinda
    160
  • Kraljevo
    150
  • Kruševac
    150
  • Leskovac
    150
  • Loznica
    140
  • Negotin
    190
  • Ruma
    170
  • Sjenica
    120
  • Vranje
    130
  • Vršac
    140
  • Zlatibor
    140
  • Zrenjanin
    170
7
Ponedeljak 07.11.2016.
02:14
Vestionline #Commented 45 and 46 rows # #Changed code from 45-46 A
"Ja nisam otac grehu; preuzmi moje delo i proglasiću te za svog sina", to je prema legendi Kondratij Selivanov, osnivač mističke sekte uškopljenika, rekao ruskom imperatoru Pavlu I.
Utorak 08.11.2016.23:00
Може се рећи да је секта ушкопљеника била само једна компонента шире секташке заједнице. Она се одвојила од секте „бичевалаца” (то је „народска” секта са строгом аскезом и богослужбеним ритуалом који се састоји од плеса у екстази), а ови су опет настали од старовераца (староверци су се у 17. веку одвојили од Руске православне цркве јер нису хтели да прихвате враћање на поједине општеправославне обреде, као што је, рецимо, крсни знак са три прста). Ушкопљеници су задржали схватања бичевалаца, али су отишли још даље у своме фанатизму. Практиковали су „ватрено крштење” у виду кастрирања мушкараца и одсецања груди женама.
Utorak 08.11.2016.23:00
Сматра се да су секту основала три сељака из Орловске губерније (360 км од Москве), који су сами себе кастрирали, а уз њих је то учинило још 30 људи. Они су веровали да ће се на тај начин ослободити од греха похоте и да ће тако задобити вечни живот. Један од кастрираних је био и Кондратиј Селиванов. Он је убрзо након тога прогласио себе за Христа. Сектанти су 1772. године прогнани у Сибир, али то је и одговарало самопроглашеном мученику. Селиванов се 20 година касније вратио у Петербург као познати мистик и обратио у своју веру на десетине сељака.
Utorak 08.11.2016.23:01
У последњој деценији 18. века ушкопљеници су се појавили и међу трговцима и војницима, а 1802. је у секту ушао први племић – Алексеј Јеленски. Он се такође прожео духом ушкопљеништва док је био у прогонству. Јеленски је 1804. предложио цару да власт над Русијом повери ушкопљеницима, због чега је поново отеран у прогонство. Селиванов се није мешао у политику. Он је са својим „богослужењима” постао популаран у престоничком високом друштву, где је мистика тада била у моди. Чиновник Лубјановски је записао како је, наводно, пред битку код Аустерлица и сам цар Александар I посетио Селиванова. Ушкопљеник је преклињао да се „рат са проклетим Французом не почиње” и прорекао је пораз руске војске.
Utorak 08.11.2016.23:01
Период у коме је секта легално постојала окончан је 1817. године, када су двојица гардиста сами себе кастрирали. Селиванов је тада ухапшен, али је већ било касно, јер се секта проширила по градовима. Средином и крајем 19. века ушкопљеници су били уобичајена појава у Русији. „Ушкопљеник за тезгом изнајмљује стан на спрату”, пише Достојевски у „Идиоту”. Секта је привлачила различите слојеве друштва. Трговци и племићи су је доживљавали као нешто модерно, као мистичну егзотику. Увођење ушкопљеничких мотива у фолклор и „народски” имиџ секте допринели су њеној популарности међу сељацима. Многи су сами себе подвргавали мучењу верујући ушкопљеницима да ће тако задобити вечни живот, будући да је телесна веза грех. Велика богатства која је секта стекла користила је за прозелитизам: откупљивала је неслободне сељаке, пружала уточиште деци без родитеља и подржавала сиротињу. Постоје различити подаци о бројности ушкопљеника. У једним изворима стоји да их је било шест хиљада, у другим стотине хиљада, па чак и непун милион.
Utorak 08.11.2016.23:02
Борба против секти пре револуције није била ефикасна. Често се секташима гледало кроз прсте”, каже Сергеј Цоја, који се позиционира као стручњак за секте. „Осим тога, у 19. веку је власт слабо контролисала велике територије. Угрожене заједнице су одлазиле на север или у Сибир”. Секта је уништена тек у Стаљиново време репресијама и хапшењима. Данас се сматра да је ушкопљеништво уништено. Извесни непоуздани извори помињу да постоји 400 преживелих ушкопљеника, али без икаквих доказа. Као данашња „верзија” ушкопљеника би се уз мало маште могли третирати маргиналци у Русији који за себе кажу да су „антисексуалци”. „У Русији има негде око 2.000 антисексуалаца, а међу њима има и побожних аскета”, прича Мира, активиста тог покрета. „Један број антисексуалаца одобрава самокастрирање”.
Utorak 08.11.2016.23:05
По кратком поступку „Борба против секти пре револуције није била ефикасна. Често се секташима гледало кроз прсте”, каже Сергеј Цоја, који се позиционира као стручњак за секте. „Осим тога, у 19. веку је власт слабо контролисала велике територије. Угрожене заједнице су одлазиле на север или у Сибир”. Секта је уништена тек у Стаљиново време репресијама и хапшењима.
Utorak 08.11.2016.23:06
Данас се сматра да је ушкопљеништво уништено. Извесни непоуздани извори помињу да постоји 400 преживелих ушкопљеника, али без икаквих доказа. Као данашња „верзија” ушкопљеника би се уз мало маште могли третирати маргиналци у Русији који за себе кажу да су „антисексуалци”. „У Русији има негде око 2.000 антисексуалаца, а међу њима има и побожних аскета”, прича Мира, активиста тог покрета. „Један број антисексуалаца одобрава самокастрирање”.

Komentari na ovom sajtu su odgovornost autora komentara i ne predstavljaju stavove redakcije Vesti online.

Svi komentari prolaze moderaciju pre nego što će biti objavljeni na sajtu Vesti online.

Redakcija Vesti online zadržava pravo da komentar ne objavi ili objavi i naknadno izbriše, bez obaveze pojašnjenja autoru komentara za razloge neobjavljivanja ili brisanja.

Komentari koji sadrže govor mržnje ili nasilje, pretnje ili vulgarnosti, koji podstiču diskriminaciju na bilo kojoj osnovi i izražavaju netrpeljivost, koji ne odgovaraju temi vesti na koju se komentariše, neće biti objavljeni.

(Komentar mogu da ostave samo prethodno registrovani korisnici Vesti online)*

VAŠ KOMENTAR (max. 1000 karaktera)