ИЗЛАЗНА ВРАТА НАФТЕ________
Реактор у пустињи Нагев конструисали су француски стручњаци 1964. године, а израда атомске бомбе у Димони била је херметичка тајна све док – у светски познатој афери – Мордехај Вануну, атомски научник који је радио у Димони није открио тајну британским листовима, био киднапован од стране Мосада, пребачен у Израел и издржао дуге године тешке робије. Реактор је данас друга по старости оваква атомска инсталација на свету, али је нашироко већ знано да је производио м-атеријал за атомску и хидрогенску бомбу. Држи се да Израел у свом арсеналу поседује најмање 80 атомских бојевих глава.
За све време, па до данас, одбрана Димоне од могућих напада била је приоритетни задатак израелских оружаних снага; појасеви противавионских батерија опасавају широки простор око атомског комплекса, али се ипак сматра да је развојем ратне технологије комплекс постао рањив. Према информацији коју је објавио лондонски „Сандеј тајмс“ прошле седмице, а на основу високог израелског обавештајног извора, израелски војни експерти процењују да би у случају рата на израелску територију пало и до 15 хиљада иранских пројектила. Према истом извору, Иранци (и Сиријци) поседују ракете довољног домета да гађају Димону. Такве ракете има – каже се даље – и шиитска екстремна група „Хезболах“ у суседном Либану.
Ирански бригадни генерал Масуд Џезаири, заменик начелника Генералштаба, изјавио је, како преноси Иранска новинска агенција, да ће Димона „бити гађана у случају да Израел нападне иранска атомска постројења која служе искључиво у мирнодопске сврхе“.
Информација о наводном гашењу Димоне пуштана је са предумишљајем и као плотун у насталом вербалном рату око Ирана, који Империја распаљује као „артиљеријску припрему“ за потоњу фазу конфликта у Заливу где је Израел виђен као кључни актер, а ирански нуклеарни програм – војни или цивилни, свеједно – само повод да Империја поравна рачуне у Региону, после скупог промашаја у Ираку, посртања у Авганистану и „узалудног пролећа“ у арапском свету.