Kontinuitet zločina....
Srednjovekovni popis stanovništva nam govori da je 1455. godine na celoj teritoriji Vuka Brankovića živelo samo 2% albanskog življa. Ovi podaci se mogu pronaći u otomanskim izvorima “defter” („poreska knjiga”). Danas na Kosovu i Metohiji živi 97% Albanaca. Fizički teror jeste prvi aspekt koji valja razmotriti i koji je najzaslužniji za ovakvo stanje u južnoj srpskoj Pokrajini. Pod fizičkim terorom podrazumevam ub,ijanje, zastrašivanje i ostale zločine koji su svesno činjeni kako bi se srpsko življe svelo na minimum. Od osnivanja „Prizrenske lige” Srbi se suočavaju sa strahovitim pritiscima i progonima, silovanjima i ubistvima na Kosovu i Metohiji. Obratiću ponajviše pažnju na period SFRJ-e, pošto se o tome može pronaći najviše informacija.
Zabeleženi su mnogi zločini iz mržnje prema srpskoj zajednici, od kojih su najučestaliji progoni i ubistva, silovanja i trgovina ljudima. Na ovaj način preko noći su nestale čitave srpske porodice. Ove zločine komunistička vlast je ignorisala.
Naš pokojni patrijarh, gospodin Pavle, takođe je bio žrtva obesti kosovskih Albanskih šovinista. Osim pogrdnih reči koje su mu svakodnevno upućivali, jednom je bio i zverski pretučen, a u više navrata kamenovan od strane albanske dece.
Ovakvo ponašanje nije bilo strano ni mnogim Albancima koji su radili u državnim institucijama. Tako je 1988. godine, policajac albanske nacionalnosti pokušao da siluje igumaniju manastira Gračanica, majku Tatjanu koja je tada bila starica u sedmoj deceniji života. Godine 1983. silovana je devetogodišnja srpska devojčica u selu Žitinje kod Vitine. Iste 1983. godine silovana je i sedamdesetdvogodišnja starica monahinja Ana u manastiru Gorioču kod Istoka. Godine 1984. u avgustu silovana je dvanaestogodišnja devojčica u Ljubeniću kod Peći itd. Ne treba ni spominjati „slučaj Martinović” i mnoga ubistva Srba o kojima je komunistička vlast ćutala.
Progon Srba nakon dolaska međunarodnih snaga posebna je tema, međutim, navešću samo jedan citat: „ Najbrutalniji masakr dogodio se (ovog 23. jula) u selu Staro gradsko, pored Lipljana. Kako mi je javio Mašan Bošković, ub,ijeno je četrnaest Srba u obližnjoj njivi u kojoj su žnjeli pšenicu. Na njihovim mrtvim telima iživljavali su se krvoloci. Najstarijem Nikoli Stojanoviću bilo je šezdeset, a najmlađem Jovici Janićijeviću tek četrnaesta. Bila je to poslednja žetva i za Andriju Odalovića, Rada Živića, Jovicu Živića, Momčila Janićijevića i Mila Janićijevića, Slobodana Janićijevića, Boška Đekića, Miodraga Tepšića, Sašu Cvejića, Milovana Jovanovića. Bez malo sam sve te ljude poznavao. ”
Nakon poslednjeg rata, sa Kosova i Metohije je prognano 200 000 Srba koji žive kao izbeglice u ostatku Srbije. Nikom od ovih ljudi nije vraćena uzurpirana imovina, niti garantovana bezbednost, te tako, od dolaska međunarodne misije, nije došlo do povratka Srba, ali jeste došlo do proglašenja nezavisnosti Kosova. Srbi nastavljaju da se iseljavaju sa Kosova i Metohije, a preostalim Srbima je ugroženo osnovno ljudsko pravo- pravo na život. Oni ne mogu slobodno da se kreću, već pripadnici KFOR-a obezbeđuju srpske zajednice. Srbi na Kosovu i Metohiji žive u rezervatima.
Od dolaska KFOR-a ništa se nije promenilo po pitanju terora nad Srbima, a nijedno od mnogobrojnih ubistava koje su počinili Albanci nije rasvetljeno.
Govoriti o asimilaciji zahtevalo bi bar još ovoliko prostora. Treba, u najkraćem, reći da su čitave srpske porodice nakon zastrašivanja, maltene preko noći, menjale veru i prezimena, a samim tim i nacionalnu pripadnost. Treba spomenuti da su Albanci matičari pri matičnim službama, uz prećutnu saglasnost srpskih komunista, od 1971. godine samoinicijativno menjali srpska prezimena koja su se završavala sa ić.