Динкић српске паре са Кипра поделио са Мартином Шлафом
Београд – Антикорупцијска лига Балкана предала је Тужилаштву за организовани криминал документацију на 2.500 страна на којима оптужују бившег министра Млађана Динкића „да је на Кипру пронашао државни новац Србије, и то 18 милијарди евра, који није проследио на рачун државног буџета, већ на тајне рачуне Хипо банке“.
Миљко Радисављевић, тужилац за организовани криминал, у изјави за „Новости“ потврђује да је Тужилаштву предат тај маатеријал, и каже „да ће по упознавању са предатим маатеријалом донети одлуку о томе шта ће Тужилаштво радити“.
Према речима Дарка Трифуновића, публицисте и професора на београдском Факултету за безбедност, део документације која је предата, Динкић је означио са „строго поверљиво“, а она, како каже, указује да је на Кипру пронашао новац грађана Србије.
„Документи које смо предали указују да је Динкић у власничку структуру „Мобтела“, који је претходно одузео Богољубу Карићу, увукао аустријског бизнисмена Мартина Шлафа, са којим је формирао заједничку фирму чији је оснивачки капитал 130 милиона евра“, наводи Трифуновић.
„Од тих 130 милиона, 90 је отпало на власништво Србије, на опрему, репетиторе, а остало је био наводно Шлафов капитал, за који му је Динкић, исплатио на име учешћа 500 милиона евра из буџета и тиме оштетио Србију за пола милијарде.“
Трифуновић наглашава да су Тужилаштву предати подаци о Славици Ђукић, руководиоцу трезора Беобанке, која је, како истиче, полицији сама изјавила да је 1995. и 1996. године изнето 500 милиона ефективе из земље, и да је она потписивала све те налоге.
„Указали смо да је ефекат „деловања Динкића и његове организоване криминалне групе такав да у Србији не постоји фирма ни привредни субјекат, ни фабрика у којој није дошло до системског урушавања и пљачке државне имовине““, каже Трифуновић.
УРС и Млађан Динкић су, по обелодањивању ове наводне афере, саопштили да Антикорупцијска лига Балкана „износи гомилу неистина“ и да ће поднети тужбу против њих.
Докази и у афери „Хипо“
Трифунович је навео да је тужиоцу понуђен контакт са аустријским истражитељима из афере „Хипо“ од којих су добили значајну документацију. Наводно, из те документације се види како су капитал стицали српски тајкуни, како су подизали кредите од Хипо банке без икакве гаранције.
„Принцип је био једноставан, у Хипо банци је отваран тајни рачун на коме су биле кипарске паре грађана Србије које је Динкић пронашао и уместо у буџет Србије послао их у Хипо банку“, каже Трифуновић и истиче да су онда локални тајкуни узимали кредите без икаквих гаранција и никад их нису ни вратили, а банка је имала као гаранцију тај тајни рачун.