Ponedeljak 6. 5. 2024.
Beograd
160
  • Novi Sad
    170
  • Niš
    140
  • Kikinda
    160
  • Kraljevo
    150
  • Kruševac
    150
  • Leskovac
    150
  • Loznica
    140
  • Negotin
    190
  • Ruma
    170
  • Sjenica
    120
  • Vranje
    130
  • Vršac
    140
  • Zlatibor
    140
  • Zrenjanin
    170
7
Sreda 24.07.2013.
11:27
Beta A
Zamenica premijera samoproklamovanog Kosova Edita Tahiri otkrila je za "Epoka e re" da će premijer Hašim Tači danas na sastanku s premijerom Srbije Ivicom Dačićem u Briselu zatražiti ubrzanje sprovođenja sporazuma od 19. aprila.
Sreda 24.07.2013.11:29
Србија је земља коју су опхрвале све могуће и немогуће невоље и несреће. Свако ко се бави овом темом зна да вас нико неће нити може сачувати ако се сами не чувате. Стога је јасно да нам је хитно потребна национална стратегија у борби за опстанак, јер се на хоризонту будућности могу назрети нови таласи глобалне кризе и нови тешки изазови.Србија је у хронично слабој међународној позицији јер није успела да формулише своје циљеве, да изнађе ресурсе за њихово остваривање и да створи респектабилна партнерства којима се омогућава минимално уважавање националних интереса, а пре свега око болног и претешког питања Косова.
Sreda 24.07.2013.11:30
Стога је и тај и такав „бриселски папир“ логична последица хроничне слабости, сиромаштва и унутрашње конфузије. Ово једноставно није ни алиби за власт а ни критика исте, већ дијагноза стања.Као што ондашња српска елита није била спремна на пад „берлинског зида“, тако је и данас неспремна и несвесна глобалних промена у свету. Затварање очију пред ризиком другог таласа глобалне кризе или пред променама економског баланса и појавом нових регионалних играча и на овом простору не води никуда.То значи да ће шансе бити пропуштене, а ризици постати реалне претње, ако се ове промене игноришу или, пак, ако се оне преувеличавају.
Sreda 24.07.2013.11:31
Свет данас није ни униполаран а ни мултиполаран, он је, као што је у суштини био и у прошлости, уређен по моделу глобалне феудалне хијерархије на чијем челу ће, готово је сигурно, још дуже време бити Америка, али јачају и други регионални или „специјализовани“ центри моћи. У свету хијерахизованих односа Србија може наћи своје место само ако уважава и једно и друго, те да на време уочава промене и да их искористи.То у пракси значи бити свестан „ко коси а ко воду носи“ али исто тако и да не треба потценити ни оне који „воду носе“. Никако не треба робовати једностраним концептима па веровати да се ништа не мења или на пример униполарни свет претвара у мултиполарну хегемонију регионалих сила.
Sreda 24.07.2013.11:33
Дешава се, додуше постепена и динамична, прерасподела моћи у оквиру постојеће глобалне феудалне хијерархије која функционише као један систем. При томе се промене дешавају у неким сферама док је у другим прича сасвим другачија. Тако Кина може постати економски џин, али је за сада геополитички изолована. ЕУ је вишеструки вазал САД за разлику од Русије и Кине које имају већи степен независности у оквирима глобалног система. То значи да се рецимо око евроинтеграција Србије изузетно много пита Америка, али то опет не значи да треба потценити значај Брисела или Берлина. То су у значајној мери и илустровала дешавања претходних месеци.
Sreda 24.07.2013.11:34
То у пракси конкретно значи да се мора избегавати конфликт са најмоћнијима, али да се морају тражити заштитници и у другим силама да би се мало попустио притисак на Србију.То претпоставља да се прихвата „вишеструка и избалансирана вазална зависност“, која је већ реалност, али као могућност за проналажење излаза из националног ћорсокака. Закључак је да је потребно поштујући хијерархијску реалност модерног света стварати своје сопствене „коалиције“ по одређеним питањима тако да би нови однос снага нама омогућавао да „станемо на ноге“. Србија је једна од ретких земаља које иако нису велике и богате играју значајну улогу, барем својом позицијом, у регионалним и континеталним размерама.
Sreda 24.07.2013.11:38
Јединствен стратешки положај на Балкану и шире, као и дуга и богата историја и традиција у којој имамо великих успона и падова чине тежак положај нашег народа и наше државе. Ту тешку позицију отежава отуђена, лења, неспособна и међусобно завађена политичка елита.Пример Турске показује како земља која схвата да ЕУ има алтернативу, остварује значајне користи и од односа са ЕУ као и од „пузећих евроинтеграција“, јер се турска елита ослободила илузије.
Sreda 24.07.2013.11:38
Нова турска политика, која би могла да буде подстицајна и за нас, се заснива на три темеља – први је повратак традицији, како верској тако и државној, други је уклапање својих интереса у интересе моћних, пре свега САД, и трећи је модернизација и економски развој. Овај спој модерног и традиционалног, глобалног и националног, је рецепт за излаз из спирале беде и слабости, само је потребно да то овде неко схвати и усуди се да то примени у пракси.

Komentari na ovom sajtu su odgovornost autora komentara i ne predstavljaju stavove redakcije Vesti online.

Svi komentari prolaze moderaciju pre nego što će biti objavljeni na sajtu Vesti online.

Redakcija Vesti online zadržava pravo da komentar ne objavi ili objavi i naknadno izbriše, bez obaveze pojašnjenja autoru komentara za razloge neobjavljivanja ili brisanja.

Komentari koji sadrže govor mržnje ili nasilje, pretnje ili vulgarnosti, koji podstiču diskriminaciju na bilo kojoj osnovi i izražavaju netrpeljivost, koji ne odgovaraju temi vesti na koju se komentariše, neće biti objavljeni.

(Komentar mogu da ostave samo prethodno registrovani korisnici Vesti online)*

VAŠ KOMENTAR (max. 1000 karaktera)