Tajna pisma britanskih diplomata
Diplomatski dokumenti iz Nacionalnog arhiva ovih dana su objavljeni u javnosti zbog Zakona o slobodnom pristupu informacija. Do 2006. godine, veleposlanici koji su odlazili s dužnosti morali su da šalju Londonu pisma u kojima se nalazi njihova "iskrena procena" zemlje iz koje odlaze. Ova tradicija prekinuta je pre 3 godine kada su detalji izaslanika u Rimu, Sir Ivora Robertsa, procurili u javnost što je izazvalo skandal.
Prema "iskrenim procenama" britanskih diplomata stanovnici Nikaragve su često neiskreni, Kanađani neizmerno nezanimljivi, Tajlanđani priprosti, a u Egiptu je pričanje viceva o vladi "nacionalni sport".
"Bojim se da nema sumnje da je prosečan stanovnik Nikaragve najneiskreniji, najnepouzdaniji, najnasilniji i najskloniji alkoholu od svih Latinoamerikanaca“, napisao je 1967. tadašnji Britanski veleposlanik u Nikaragvi, Rodžer Pinsent.
"Prilazi gradovima su toliko loši da to šokira svakog posetioca iz Evrope. Kad smo došli ovde, nehotice smo uvredili domaćina raspitujući se kako se zove selo kroz koje smo upravo prošli. Ispalo je da se radi o glavnom gradu države, Managui", napisao je veleposlanik Pinsent.
Lord Moran, bivši veleposlanik u Kanadi, napisao je 1984. godine kako su Kanađani prosečni u svemu što rade i vrlo "neimpresivni". "Ovde nema silnog nadmetanja kao u Ujedinjenom Kraljevstvu. Bilo koja osoba, koja je prosečno dobra u onome što radi, u književnosti, teatru, skijanju ili bilo čemu, postaje nacionalni uzor", napisao je Lord Moran.
Sir Antoni Rambold koji je služio u Bankoku dve godine do 1967. rekao je kako u Tajlandu ne postoje slike ni književnost, a uređenje enterijera je "odvratno".
"Nemaju književnosti, slika, a postoji samo vrlo čudna vrsta muzike. Njihove skulpture, keramika i plesovi, pozajmljeni su od drugih, a arhitektura je dosadna s odvratnim uređenjem enterijera", napisao je Rambold.
Sir džon Rasel je 1969. dolazio iz Rio de Žaneira kada je napisao da je Brazil "vraški loše vođen".
"Korupcija je toliko raširena da možete kupiti sve, od vozačke dozvole do sudije Vrhovnog suda. Brazilci su ipak drugorazredan narod, ali je isto tako očigledno da su na putu do prvorazredne budućnosti", piše u pismu bivšeg veleposlanika u Brazilu.
O Africi je pisao 1969. bivši nigerijski veleposlanik, Sir Dejvid Hant. "Vođe zemalja zapadne Afrike imaju izluđujuću naviku da biraju one postupke koji će naneti maksimalnu štetu njihovim vlastitim interesima", napisao je Sir Dejvid Hant.
No, nisu britanske diplomate kritikovale samo ostale, već im je i njihova vlastita služba bila predmet kritika. Tako se većina njih žalila na dosadne koktel-zabave i nezanimljiv diplomatski život.
"Zaista, koktel-zabave su smrt, kao što bi se, siguran sam, 99 posto kolega složilo" napisao je Dejvid Gor-But 1999. kada je odlazio iz Delhija.