Faraon Ramzes Veliki dobio je pasoš 3.000 godina nakon smrti (FOTO, VIDEO)
Mumiji faraona Ramzesa II izdat je važeći egipatski pasoš 1974. godine, skoro tri hiljade godina nakon njegove smrti, kako bi mogao da leti za Pariz.
Francuski naučnici koji su proučavali posmrtne ostatke faraona, tada su rekli da je mumija ugrožena i da joj je potreban hitan tretman kako bi se sprečilo potpuno propadanje.
Prema francuskom pravu, svako ko ulazi u zemlju, živ ili mrtav, mora da ima pasoš. Tako je egipatska vlada izdala pasoš faraonu, a u delu gde piše profesija stavili su "Kralj (preminuli)".
Kada je mumija stigla u Francusku, održane su sve vojne počasti koje su priličile jednom stranom državniku koji je došao u posetu u Francusku koje priliče i ukazuju se tuđim vladarima.
Tokom ispitivanja, "egiptolozi" su bili zainteresovani za mumijin primetno tanak vrat. Rendgen je otkrio da je vrat imao komad drveta koji je smešten u gornje grudi, u suštini zadržavajući glavu na mestu. Veruje se da su tokom procesa mumifikacije glava slučajno srušena od strane onih koji su vršili mumifikaciju.
U egipatskoj kulturi, ako bi bilo koji deo tela "otpadne", duša tela ne bi nastavila da postoji u "životu posle života". Zbog toga oni koji su obavljali mumifikaciju pažljivo vratili glavu i stavili drveni štap u vrat da bi se zadržali glava na mestu.
U Parizu je konstatovano i da je mumija napadnuta plesnima i preduzeti su koraci da se ovo otkloni. Utvrđeno je da je Ramzes imao povrede iz nekadašnjih ratova. Otkrivena je poveća rupa u donjoj čeljusti kralja, koja je bila dovoljno velika da doprinese smrti faraona, iako se sa sigurnošću ne može tvrditi da je to bio uzrok faraonove smrti. Takođe je utvrđeno da je u poslednjim godinama Ramzes bolovao od artritisa i da je bio pogrbljen u poslednjim godinama svoga života. Mikroskopski pregled ostataka kose faraona utvrdio je da je faraon bio riđ.
Rezultati ispitivanja su potom dopunjeni i pokazalo se da je faraon bio svetle puti i rođak sa praistorijskim i stanovništvom Sredozemlja. To je bio muškarac koji je spadao u berbersko stanovništvo Afrike.
Vladao je Egiptom od 1279. do 1212. pre nove ere. U toku svog života, a umro je kada je imao preko 90 godina (prosečan životni vek u to vreme je bio od 30 do 40 godina), Ramzes II je imao preko sto sinova i nebrojeno mnogo ćerki.
Na presto Egipta je došao sa 25 godina, a titulu "Ramzes Veliki" je zaslužno poneo jer nijedan vladar Egipta pre i posle njega nije izgradio toliko kolosalnih građevina, spomenika i hramova.