Naučnici otkrili novu planetu
Planeta koja luta našom galaksijom bez matične zvezde ima neverovatan magnetizam i mogla bi da učini da naučnici obrate pažnju na magnetne osobine drugih objekata izvan Sunčevog sistema.
Astronomi su otkrili ogromnu planetu uz pomoć opservatorije VLA u SAD, koja luta nekih 20 svetlosnih godina daleko od našeg Sunca.
Ovaj objekat, 12,7 puta masivniji od Jupitera, star je oko 200 miliona godina, po kosmičkim merilima prilično je mlad.
Objekat, koji je nazvan SIMP J01365663+0933473, klasifikovan je kao "lutajuća planeta", što znači da slobodno plovi i nije vezana ni za jednu matičnu zvezdu, za razliku od planeta našeg Sunčevog sistema, koje se okreću oko Sunca.
- Ovaj objekat je na samoj granici između planete i smeđeg patuljka, ili "neuspele zvezde" - izjavila je naučnica koji predvodi istraživanje Melodi Kao sa Državnog univerziteta u Arizoni.
Ona smatra da bi džinovska lutalica, koja se odlikuje iznenađujuće snažnim magnetnim poljem, mogla da pruži novi uvid u magnetne procese na planeti van našeg susedstva.
- Mislimo da ovi mehanizmi mogu da rade ne samo kod smeđih patuljaka, već i kod gasnih džinova i terestričkih planeta - ističe naučnica.
Pošto je planeta otkrivena putem auroralnih radio-emisija uz pomoć VLA, ovo otkriće čini da bi naučnici mogli da poveruju da se može naći novi način pronalaženja egzoplaneta, uključujući lutajuće koji se teško mogu identifikovati jer ne kruže oko matične zvezde.